EnergetykaEnergia elektryczna

Masiulis: Za sto dni wystartuje most energetyczny Polska-Litwa

Minister energetyki Litwy, Rokas Masiulis.

Budujący most energetyczny Polska-Litwa „LitPol Link” zaczęli odliczać ostatnie 100 dni do zakończenia projektu. Wczoraj, 24 września, postępy prac w projekcie ocenił Minister Energetyki Litwy, Rokas Masiulis. Po wizycie na placu budowy minister przekonał się, że to ważne połączenie zostanie zakończone na czas.

„Tempo pracy nie pozostawia wątpliwości, że połączenie LitPol Link zostanie ukończone na czas. Obecnie najważniejszą kwestią jest utrzymanie tempa prac. Budowa linii (na Litwie) powinna być ukończona za 40 dni, a za mniej niż 100 dni i po zakończeniu testów połączenia, połączenie LitPol Link zacznie działać.”: powiedział Rokas Masiulis, Minister Energetyki Litwy.

LitPol Link będzie pierwszą linią energetyczną łączącą infrastrukturę Litwy oraz Europy Zachodniej. Po rozpoczęciu działania połączenia, prąd o mocy 500 MW będzie mógł płynąć w obu kierunkach.

Element, stanowiący największe wyzwanie, to wstawka zmienno-prądowa back-to-back, która również już jest zbudowana. Obecnie na ukończeniu jest montaż urządzeń w stacji. Zmieniając napięcie ze zmiennego na stałe, a później znów na zmienne, stacja zapewni przesył energii pomiędzy technologicznie różnymi systemami Litwy i Polski.

Według Ministra Energetyki Litwy, Litwa z wyspy energetycznej zmieni się w centrum połączeń energetycznych. Na początku 2016 r. zacznie działać połączenie „NordBalt” ze Szwecją.

„Litwa będzie miała unikalne położenie – kraj będzie połączony z trzema różnymi systemami energetycznymi: rosyjskim, skandynawskim oraz Europy kontynentalnej. To zapewni konkurencyjne ceny oraz bardzo wysokie bezpieczeństwo dostaw”: powiedział Rokas Masiulis, Minister Energetyki Litwy.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Aktywiści pod platformą. Fot. Greenpeace

Greenpeace uderza w Norwegię. “To hipokryci”

Organizacja Greenpeace zarzuca Norwegii hipokryzję, wskazując, że kraj finansuje zieloną transformację z zysków z paliw kopalnych. Aktywiści twierdzą, że eksport...

Udostępnij:

Facebook X X X