EnergetykaGaz.

Naimski w Brukseli: Brama Północna to lepsze rozwiązanie niż Nord Stream 2

fot. BiznesaAlert.pl

Polacy promują Bramę Północną w Brukseli. Piotr Naimski odwiedził Parlament Europejski, gdzie promował projekty Bramy Północnej, czyli gazoport w Świnoujściu i Korytarz Norweski.

– Przedstawimy dziś polsko-duńsko-norweski projekt dostarczenia gazu z Norwegii do Europy Środkowo-Wschodniej. Ważne jest, aby uczynić Unię Energetyczną bardziej efektywną i realistyczną, a także stworzenie prawdziwej solidarności i bezpieczeństwa energetycznej w Europie – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, gospodarz konferencji poświęconej Bramie Północnej.

– W Polsce mamy strategię połączenia rynku z niezależnym źródłem dostaw. To z tego powodu dziesięć lat temu zdecydowaliśmy o budowie terminalu LNG nad Morzem Bałtyckim w Świnoujściu. To oczywiście niezależne źródło, bo możemy sprowadzić gaz od dostawców z całego świata. Drugim fizycznym źródłem gazu, po które możemy sięgnąć, jest szelf kontynentalny w Norwegii. Rozpoczęliśmy projekt budowy gazociągu łączącego szelf z duńskim systemem przesyłowym oraz połączenia morskiego Danii z Polską. Cały projekt składa się zatem z trzech elementów – przypomniał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

– Chcielibyśmy rocznie importować tamtędy do 10 mld m3 rocznie. Terminal LNG już pracuje z przepustowością 5 mld m3 rocznie. Możemy ją powiększyć w sposób relatywnie prosty do około 7,5 mld m3, a z trzecim zbiornikiem moglibyśmy w przyszłości osiągnąć 10 mld m3. Oznacza to, że dwa niezależne źródła na północny mogą nam dać 20 mld m3 rocznie- wyliczał minister Naimski.

– Projekt może zaspokoić regionalne zapotrzebowanie na gaz. Jeżeli policzymy Ukrainę, sięga ono ponad 70 mld m3 rocznie, a bez niej około 40 mld m3 rocznie. Nasza strategia uwzględnia budowę połączeń gazowych między systemem w Polsce, a Słowacją, Czechami i Ukrainą. Jesteśmy blisko budowy tych nowych gazociągów. Musimy szybko zbudować tę sieć. Musi się to stać przed 2022 rokiem – powiedział gość konferencji.

Infografika: BiznesAlert.pl
Infografika: BiznesAlert.pl

– Nie mogę ani nie chcę mówić o kosztach bezpośrednich. Mogę Państwa zapewnić, że projekt jest oparty na kalkulacjach ekonomicznych. To projekt komercyjny uwzględniający taryfy, koszty transportowe i będzie w tym zakresie konkurencyjny – zapewnił.

Dziennikarze zapytali o konkurencję ze strony projektu Nord Stream 2.

– Drugi Nord Stream to projekt ma utrzymać dominację jednego dostawcy w naszym regionie. Jest on przeznaczony nie dla Europy Zachodniej, ani nawet Niemiec, ale Europy Środkowo-Wschodniej. My proponujemy inną strategię, czyli rozbudowę Korytarza Północ-Południe. Dla nas jego północny kraniec powinien zaczynać się w Świnoujściu i na szelfie norweskim, a nie w Greifswaldzie (gdzie wychodzi na ląd Nord Stream – przyp. red.) – powiedział Naimski.

– Bałtycki odcinek, Baltic Pipe, między Danią a Polską, jest na liście Projektów Wspólnego Interesu (PCI), więc w tym zakresie jesteśmy już w grze. Reszta będzie zależeć od zapotrzebowania. Będziemy w stanie łatwo zwiększyć przepustowość terminalu LNG z 5 do 7,5 mld m3 rocznie. Wszystko to będzie zależało od zapotrzebowania w Polsce i regionie – przekonywał w odpowiedzi na pytania dziennikarzy w Brukseli.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X