AlertWszystko

Negocjacje gazowe KE-Ukraina-Rosja zakończone fiaskiem. Naftogaz wstrzymuje zakupy gazu od Gazpromu

(Prime/Kommiersant/Piotr Stępiński/Wzglad/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowało wczoraj dziennikarzy anonimowe źródło z ukraińskiej delegacji podczas odbywających się w Wiedniu trójstronnych rozmów Komisji Europejskiej, Ukrainy oraz Rosji w sprawie dostaw gazu nad Dniepr nie doszło do porozumienia w żadnej z poruszanych kwestii.

– Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Dlatego żadne dokumenty nie będą podpisane – cytuje wypowiedź ukraińskiego delegata agencja Prime.

Jego zdaniem nie można odpowiedzieć także na pytanie kiedy może odbyć się kolejna runda rozmów.

Głównymi tematami poruszanymi podczas rozmów w Wiedniu miały być kwestie dotyczące dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę a także jego tranzytu do Europy. Wcześniej ukraiński minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn dał dziennikarzom do zrozumienia, że Kijów nie zgadza się z proponowanymi przez Rosję warunkami dostaw surowca w trzecim kwartale w szczególności z wysokością rabatu cenowego – 40 dolarów – oraz końcową ceną 247,18 dolarów za 1 tys. m3. Demczyszyn domagał się podpisania porozumienia na czas do końca okresu grzewczego i obniżki w wysokości co najmniej 30 procent w stosunku do ceny z kontraktu.

Jak informował wczoraj (30.06) BiznesAlert.pl tuż przed rozpoczęciem trójstronnych rozmów minister energetyki Aleksander Nowak powiedział, że Rosja nie zamierza negocjować z Ukrainą wielkości przedstawionej dla niej zniżki na surowiec w trzecim kwartale.

– Tę decyzję podejmie rosyjski rząd, a nie Ukraina. Wobec tego nie potrzeba tutaj jakiejkolwiek zgody – powiedział dziennikarzom Nowak. Minister zwrócił uwagę, że obliczenie wysokości przedpłat za dostawy rosyjskiego gazu na podstawie kontraktu pomiędzy Naftogazem a Gazpromem w trzecim kwartale będzie dokonywane w oparciu o cenę 247,18 dolarów za 1 tys. m3.

Jak informuje Kommiersant powołując się na oświadczenie Naftogazu spółka z dniem 1 lipca przerywa zakupy gazu od rosyjskiego Gazpromu. Ukraińcy chcą się z nimi wstrzymać do momentu uzgodnienia zasad dostaw surowca.

– W związku z tym, że 30 czerwca 2015 roku upływa termin obowiązywania dodatkowego porozumienia między Naftogazem a Gazpromem a warunki dalszych dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę nie były dzisiaj uzgodnione w trakcie rozmów trójstronnych w Wiedniu, Naftogaz zaprzestaje zakupu gazu od rosyjskiej spółki – czytamy w oświadczeniu ukraińskiej spółki.

9 czerwca wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew powiedział, że cena gazu dla Ukrainy w trzecim kwartale bieżącego roku bez uwzględnienia zniżki ma wynieść 287 dolarów za 1 tys. m3 a w czwartym 262,5 dolara. Udzielenie 30 procentowego rabatu jest możliwe przy cenie gazu poniżej 330 dolarów. Wcześniej rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział, że Kijów zwrócił się do Moskwy z prośbą o udzielenie zniżki na surowiec poprzez zmianę wysokości cel eksportowych do końca 2015 roku.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował, że stronom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie ilości gazu ziemnego jaki musi zostać wtłoczony do ukraińskich magazynów gazu przed sezonem grzewczym w celu ustabilizowania tranzytu.

– Uważamy, że 19 mld m3 ma tam trafić przed rozpoczęciem października – przyznał Rosjanin. Pomimo konsensusu w sprawie takiej potrzeby, jego zdaniem Ukraińcy nie chcieli jednak zapisywać określonej ilości w porozumieniu. – Była to dla nas pewnego rodzaju niespodzianka – powiedział. Ocenił też, że decyzja Naftogazu o zatrzymaniu zakupów od Gazpromu ma podłoże polityczne.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X