AlertWszystko

Niemcy poszli na ugodę z Gazpromem. Polacy kontynuują arbitraż

(E.On/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Niemiecki koncern energetyczny E.On zawarł z rosyjskim Gazpromem porozumienie w sprawie zmian cen dostaw gazu ziemnego w oparciu o długoterminowy kontrakt. Zakończone rozmowy kończą jednocześnie trwający spór między obydwiema firmami co do wysokości cen gazu. To potencjalnie szansa dla polskiego PGNiG, który również toczy sprawę przed międzynarodowym sądem arbitrażowym w Sztokholmie. 

Jak poinformował 29 marca na swojej stronie internetowej E.On, negocjacje pomiędzy Uniper (spółka w pełni zależna od E.On – przyp. red.) a Gazpromem w sprawie zmiany ceny doprowadziły do osiągnięcia porozumienia w sprawie wysokości cen gazu. Porozumienie rozwiązuje tym samym sprawę trwającego postępowania arbitrażowego.

Zdaniem  Jonathana Sterna z Oxford Institute for Energy Research, sytuacja, w której koncerny wyczekiwały na decyzję sądu w sprawie sporu między Uniper, a Gazpromem jest podobna do tej, panującej w 2012 roku. Wówczas Grupa E.on, skierowała sprawę wysokości cen do międzynarodowego sądy arbitrażowego w Sztokholmie. Niemicy wynegocjowali atrakcyjne dla siebie rabaty cenowe na dostarczany gazu ziemny. Szczegóły dotyczące sporu między Uniper, a Gazpromem nie są znane, jednak jak poinformował Jonathan Stern, spór rozpoczął się w 2014 roku. Zdaniem brytyjskiego eksperta korzystny werdykt dla niemieckiej spółki, mógłby skutkować lawiną pozwów, co w efekcie mogłoby się przełożyć na decyzję o rezygnacji przez Gazprom indeksacji cen gazu ziemnego do ropy naftowej.

Już w 2013 roku, kiedy E.on wymusił na Gazpromie obniżenie cen gazu, Niemcy sygnalizowali, że indeksacja cen gazu ziemnego do ropy jest archaicznym narzędziem, zwłaszcza w kontekście rosnącej roli gazu, większej ilości LNG oraz zmieniającej się sytuacji na rynku, który staję coraz bardziej konkurencyjny. W perspektywie zawierania nowych umów indeksacja cen gazu do ropy może okazać się mało atrakcyjnym mechanizmem dla kupujących. Zdaniem wielu eksportów w świetle dynamicznie zmieniających się cen surowca indeksacja cen gazu do ropy nie przystaje do obecnych realiów rynkowych. Zmiany cen surowców są widoczne w portfelach klientów z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

PGNiG kontynuuje spór

1 lutego 2016 r. PGNiG złożyło pozew przeciw Gazpromowi oraz Gazprom Export w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie. Złożenie pozwu stanowiło element rozpoczętego 13 maja 2015 r. przez PGNiG postępowania arbitrażowego w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z dnia 25 września 1996 r.

Działania prowadzone przez PGNiG mają na celu dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Decyzja w sprawie pozasądowego uregulowania sporu z firmą Uniper może stanowić dodatkowy argument dla polskiej spółki w prowadzonym postępowaniu arbitrażowym.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X