font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 29 kwietnia, 2015 godz. 16:47   

Nowa inwestycja Grupy Azoty oddana do użytku – najnowocześniejszy w Europie plastyfikator

Plastyfikator

– To doskonały przykład udanego zastosowania polskiej myśli technologicznej i udanej współpracy między polskim biznesem a nauką – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, który uczestniczył w uroczystym oddaniu instalacji.

Plastyfikatory stosowane są wszędzie tam, gdzie od PCW i produktów z niego wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez nich obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa.

– To ważne, że kędzierzyńskie Azoty do realizacji planów inwestycyjnych wykorzystują nasz największy kapitał – kapitał ludzki. Cieszę się, że jedyna taka instalacją w naszej części Europy powstanie właśnie na Opolszczyźnie, przyczyniając się do dalszego rozwoju nowoczesnego przemysłu w regionie – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Instalacja powstała dzięki współpracy ekspertów z Zakładów Azotowych Kędzierzyn i naukowców z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej.

– Jako minister skarbu jasno nakreśliłem priorytety dla spółek SP – rozwój poprzez inwestycje i innowacje. Polska chemia, dla której filarem jest Grupa Azoty, jest jednym z liderów realizowania tej filozofii budowania siły, rozwoju przez roztropne inwestycje i implikowania najnowocześniejszych  rozwiązań technologicznych – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Instalacja umożliwi produkcję 50 tysięcy ton Oxoviflexu rocznie. Ten najnowszy produkt z kędzierzyńskich zakładów azotowych będzie stosowany do produkcji całej gamy wyrobów z PCW: wykładzin, tapet winylowych, giętkich rur, izolacji i otulin kablowych, sztucznych skór czy folii i opakowań.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn to znaczący podmiot największego polskiego koncernu chemicznego – Grupy Azoty. Obecnie Grupa Azoty ZAK to trzeci w kraju pod względem zdolności produkcyjnych wytwórca nawozów azotowych oraz producent alkoholi OXO i plastyfikatorów.

Do 2020 r. Grupa Azoty zainwestuje 7 mld zł. W 2014 r. Grupa Azoty została wpisana na listę spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki w nadzorze Ministra Skarbu Państwa.

Źródło: MSP