Jakóbik: Polska wygrywa z Gazpromem. Czy sprawa OPAL pomoże Ukrainie?

10 września 2019, 10:10 Energetyka

Ministerstwo energii i PGNiG ogłaszają zwycięstwo z Gazpromem w sporze o to, czy Rosjanie mogą zalewać Europę Środkowo-Wschodnią gazem z Rosji wzmacniając dominującą pozycję na rynku. Czas na gorący komentarz – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Gazociągi przesyłowe w Niemczech z zaznaczeniem OPAL. Grafika: Gascade
Gazociągi przesyłowe w Niemczech z zaznaczeniem OPAL. Grafika: Gascade

Ministerstwo energii podaje, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sporze o większe wykorzystanie gazociągu OPAL przez Gazprom. Jest on korzystny dla Polski, bo Trybunał uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą Rosjanom stuprocentowy dostęp do tej odnogi Nord Stream.

Polacy wygrywają spór o OPAL z Gazpromem

Gazprom być może będzie musiał zmniejszyć wykorzystanie Nord Stream do poziomu z 2015 roku przez co zostanie zmuszony do większego wykorzystania gazociągów na Ukrainie. Z tego względu wyrok po myśli Polaków może poprawić pozycję negocjacyjną Ukrainy w rozmowach o przyszłości dostaw gazu z Rosji przez jej terytorium po 2019 roku, kiedy przestanie obowiązywać obecny kontrakt przesyłowy. Kolejna runda rozmów w tej sprawie KE-Ukraina-Rosja ma się odbyć niebawem, 20 września. Należy jednak zastrzec, że nawet przy opóźnieniu Nord Stream 2 i Turkish Stream oraz odnogi tego pierwszego będącej bliźniaczką OPAL, czyli gazociągu EUGAL, Rosjanie będą mieli ostatecznie do dyspozycji szlak alternatywny względem ukraińskiego w Niemczech. Działania w sprawie OPAL i negocjacje procesu trójstronnego kupują czas Ukraińcom.

Dogłębna analiza wyroku TSUE będzie możliwa po opublikowaniu uzasadnienia, które może zostać przedstawione nawet po kilku miesiącach. Jego lektura pozwoli ustalić jak Trybunał uzasadnia swoją decyzję, prawdopodobnie da precedensy do wielu sporów. Wyrok w sprawie OPAL można uznać wstępnie za sukces Polaków, bo nawet polscy prawnicy zaangażowani w sprawę mówili mi nieoficjalnie, że ich zastrzeżenia mogą nie przetrwać próby sądowej ze względu na to, że mają charakter proceduralny. Warto przy tym zaznaczyć, że Gazprom może się jeszcze odwołać.

PGNiG zamierza obwieścić triumf na konferencji prasowej zaplanowanej na samo południe 10 września w siedzibie firmy przy ul. Kasprzaka. Naturalnie nie zabraknie tam redakcji BiznesAlert.pl, która przedstawi Państwu najświeższe informacje na ten temat.

Roszkowski: Unijny wyrok w sprawie niepodległości Ukrainy