Polacy wygrywają spór o OPAL z Gazpromem

10 września 2019, 10:00 Alert

Ministerstwo energii podaje, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sporze o większe wykorzystanie gazociągu OPAL przez Gazprom. Jest on korzystny dla Polski, bo Trybunał uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą Rosjanom stuprocentowy dostęp do tej odnogi Nord Stream.

Inauguracja budowy Gazociągu Polska-Słowacja fot. BiznesAlert.pl

MSZ: Orzeczenie TSUE to sukces Polski

Wyrok sądu UE ws. gazociągu OPAL jest dużym sukcesem Polski i w przekonaniu polskiego rządu będzie miał istotne znaczenie dla konkurencji na rynku gazu oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE – głosi przekazane PAP we wtorek oświadczenie MSZ.

Jak zaznaczono w oświadczeniu MSZ decyzja rozszerzała możliwości korzystania przez Gazprom z przepustowości gazociągu Opal „z wyłączeniem zasad konkurencji (z 50 proc. przepustowości do prawie 100 proc. przepustowości), w konsekwencji umożliwiając Gazpromowi przekierowywanie na rynek Unii Europejskiej dodatkowych wolumenów gazu poprzez pełne wykorzystanie przepustowości gazociągu Nord Stream”. „Gazprom mógł w związku z tym w szerszym zakresie korzystać z NordStream1, z pominięciem innych gazociągów (biegnących przez Polskę i Ukrainę)” – czytamy.

Decyzję KE polski rząd zaskarżył do Sądu Unii Europejskiej w grudniu 2016 r.; jak podało MSZ „Polskę w sporze z Komisją poparły Litwa i Łotwa, natomiast stanowisko Komisji popierały Niemcy”.

Skarżąc decyzję KE, polski rząd podnosił „szereg zarzutów dotyczących naruszenia zasady solidarności energetycznej oraz dyrektywy gazowej 2009/73”. „Rząd podniósł ponadto, że kwestionowana decyzja podważa bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz wywiera negatywny wpływ na konkurencję. Polska podniosła ponadto zarzuty dotyczące naruszenia zasad solidarności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego i reguł konkurencji” – zaznaczyło MSZ.

Wtorkowy wyrok Sądu UE – podkreślono w oświadczeniu resortu MSZ – „jest dużym sukcesem Polski”.

„Sąd Unii Europejskiej podzielił stanowisko polskiego rządu i uznał, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Zdaniem Sądu Komisja nie zbadała, jakie mogą być średnioterminowe skutki – zwłaszcza dla polityki Polski w dziedzinie energetyki – przekierowania na trasę tranzytu Nord Stream 1/Opal części ilości gazu ziemnego przesyłanych uprzednio gazociągami Jamał i Braterstwo” – zaznaczył resort spraw zagranicznych.

W przekonaniu polskiego rządu – oświadczyło MSZ – „wyrok Sądu będzie miał istotne znaczenie dla konkurencji na rynku gazu i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE”.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 10.09.2019 r., godz. 14:05 [dodano oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych]

Roszkowski: Unijny wyrok w sprawie niepodległości Ukrainy