AlertWszystko

Pakistan dołączy do CERN

Wielki zderzacz hadronów

(CERN/The India Times/Patrycja Rapacka)

Dyrektor generalny CERN Rolf Heter oraz przewodniczący Komisji Energii Atomowej Pakistanu Ansar Press, podpisali w piątek (31.07) dokument dopuszczający Islamską Republikę Pakistanu do grona członków Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Uroczyste podpisanie dokumentu miało miejsce w Islamabadzie w obecności premiera Nawaza Sharifa. Podpisane porozumienie musi być też ratyfikowane przez Rząd Pakistanu, co według komentatorów pozostaje raczej tylko formalnością.  

– Pakistan jest głównym uczestnikiem przedsięwzięć CERN w dziedzinach nauki i technologii od 1990 roku. Powitanie nowego państwa członkowskiego jest wyjątkowym wydarzeniem dla naszej organizacji. Razem z innymi członkami czekam na zintensyfikowanie współpracy z Pakistanem w niedalekiej przyszłości – powiedział entuzjastycznie Heuer.

– To jest historyczny dzień dla nauki w Pakistanie. Dzisiejsze podpisanie umowy jest nagrodą za dotychczasową współpracę naszych naukowców, inżynierów i techników z CERN w ciągu ostatnich dwóch lat – wyjaśnił Pervez Musharraf. Dodał, że dążenie do wiedzy i rozwój technologii jest podstawowym elementem rozwoju państwa i przemysłu pakistańskiego.

CERN to największy na świecie ośrodek badawczy, zlokalizowany na granicy Francji i Szwajcarii. Ośrodek słynie z konstrukcji Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz badań nad zaawansowaną technologią, w tym technologią jądrową. Badacze centrum opracowali m.in. proces neutralizacji odpadów nuklearnych strumieniami wysokoenergetycznych protonów. Dla środowiska zajmującego się badaniami jądrowymi oraz państw kładących nacisk na rozwój sektora atomowego, przyjęcie Pakistanu w struktury CERN jest wydarzeniem przełomowym.

Pakistan będzie pierwszym państwem azjatyckim z dostępem do know-how CERN. Indie, Japonia i Rosja są obecnie tylko obserwatorami w strukturach CERN. Przyjęcie Pakistanu do centrum zaniepokoiło indyjskie media, według których Indie przegrały z tym krajem walkę o dostęp do instytucji prowadzącej – według wielu opinii – najbardziej zaawansowane prace naukowe nad sferą atomową i cząstkami materii.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X