Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii przyznało 56 koncesji wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w obrębie wyznaczonych obszarów (Awards in Predefined Areas – APA) w 2015 r. Wśród naftowych potentatów, którzy otrzymali koncesje takich jak ConocoPhillips, Shell czy Total znalazło się także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Z przyznanych 56 licencji produkcyjnych, 27 znajduje się na Morzu Północnym, 24 na Morzu Norweskim a 5 na Morzu Barentsa. W przypadku 14 przyznanych pozwoleń dotyczą one rozszerzenia już istniejących obszarów koncesyjnych. Każda z przyznanych licencji obejmuje zobowiązania dotyczące wykonania zakresu konkretnych pracy na koncesji. PGNiG zostało udziałowcem 4 nowych koncesji, w tym na jednej będzie pełnić role Operatora. Polski koncern został dysponentem koncesji: PL 813 na Morzu Północnym, PL 838 (posiadając status Operatora), PL 839 – obie na Morzu Norweskim oraz PL 850 na Morzu Barentsa. Wśród pozostałych firm, w największej liczbie przyznanych koncesji partycypować będzie norweski Statoil (24). Udziałowcami w 56 koncesjach zostało łącznie 36 firm naftowych.
– Liczba wydanych wniosków licencyjnych pozostaje na stałym poziomie w ciągu ostatnich lat. Cieszymy się, że koncerny naftowe wciąż widzą potencjał w norweskim szelfie i koncentrują swoją uwagę na eksploatowanych już obszarach. Ze strony firm naftowych było spore zainteresowanie koncesjami na Morzu Norweskim. Walorem wydanych koncesji jest geologia, która jest stosunkowo dobrze rozpoznana, choć niespodzianek nie można wykluczyć – mówi Sissel Eriksen, dyrektor Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego.
W optymistycznym tonie wypowiada się także Tord Lien Minister Ropy Naftowej i Energii – To bardzo pozytywny znak, że koncerny naftowe pokazały tak duże zainteresowanie naszymi najbardziej rozpoznanymi obszarami, to pozwoliło nam zaoferować 56 licencji. Ostatnia edycja jest jedną z największych, w których przyznano koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyczyni się to do rozwoju zarówno firm naftowych oraz branży w zależności od postępu prac i wykonanych prac wiertniczych – podkreśla Lien.
Rundy koncesyjne APA obejmują najbardziej eksploatowane obszary Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Jednym z głównych wyzwań dojrzałych obszarów jest oczekiwany spadek wielkości liczby odkrywanych złóż. Drobne odkrycia mogą okazać się nie opłacalne, gdyby miały być zagospodarowywane samodzielnie, ale nadal mogą być zyskowne, jeśli przy ich zagospodarowywaniu da się wykorzystać istniejącą i planowaną infrastrukturę przesyłową i przetwórczą, bądź jeśli są rozpatrywane w kontekście połączenia z innymi pobliskimi projektami. W związku z powyższym tak istotne jest w tym przypadku terminowe odkrycie i zagospodarowanie potencjalnych złóż.
Według informacji dostępnych na stronach internetowych spółki PGNiG Upstream International AS, wynika, że firma należąca do GK PGNiG posiada obecnie udziały w 19 norweskich koncesjach wydobywczych.
Źródło: Norweski Dyrektoriat Naftowy/Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii Norwegii/PGNiG