AlertWszystko

Po polskim Ukraina zabiega o nowy węgierski interkonektor

(Trend/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Ukrainy poinformował, że Kijów podpisał z jedną z węgierskich spółek umowę na budowę interkonektora gazowego.

– Dzisiaj podpisano pierwszą umowę z węgierską spółką na budowę interkonektora, która wzmacnia nasze bezpieczeństwo energetyczne co oznacza, że nie zajmujemy się nim tylko zimą – powiedział Petro Poroszenko podczas wspólnej konferencji z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską.

Innych szczegółów umowy ukraiński prezydent nie zdradził. Jednoczenie Poroszenko podkreślił, że liczy na wsparcie ze strony Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Po tym jak w czerwcu zeszłego roku Gazprom ze względu na przewlekłe oraz duże zaległości Naftogazu przeszedł na system rozliczeń oparty na przedpłatach Kijów rozpoczął poszukiwania dotyczących możliwości rozwoju dostaw rewersowych.

W listopadzie 2014 roku zaproponowała Słowacji stworzenie razem z Polską oraz Węgrami hubu gazowego na granicy z Unią Europejską (szerzej na ten temat można przeczytać na BiznesAlert.pl w komentarzu z grudnia ubiegłego roku) z systemami interkonektorów, które pozwolą zgromadzić ponad 30 mld gazu z możliwością zwiększenia wolumenu do 50-55 mld m3.

Jak informowały 17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisano umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewiduje nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.

Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.

W grudniu 2012 roku Naftogaz podpisał umowę kredytową z China Development Bank Corporation o pozyskaniu 3,656 mld dolarów dla realizacji projektów zastąpienia gazu węglem – węglowodorowego paliwa i budowy zakładów gazyfikacji węgla. Później Ukraina otrzymała od chińskiego banku pryncypialne zgodę na otrzymanie 3,6 mld dolarów dla finansowania modernizacji elektrowni cieplnych i rozwijania projektów naftowo-gazowych.

Ukraina posiada już połączenia gazowe z Polską, Węgrami i Słowacją. Jednakże ze względu na niemożliwość wykorzystania pełnej przepustowości rewersu na połączeniu słowackim o największej przepustowości, lobbuje za zwiększeniem ilości i przepustowości połączeń na granicy z pozostałymi krajami. Częściową kontrolę nad jednym z połączeń słowackich posiada rosyjski Gazprom, który nie uznaje prawa Ukrainy do jego wykorzystania.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X