(Kommiersant/Piotr Stępiński)
Przy cenie ropy na poziomie 40 zamiast 50 dolarów za baryłkę rosyjski budżet straci 1,5 bln rubli, uważa tamtejszy resort finansów, który przekonuje, że w przeciągu najbliższych siedmiu lat nie należy oczekiwać znacznego wzrostu cen ropy. Główną przyczyną są ogólne zmiany strukturalne w sektorze. Jedną z najbardziej widocznych zmian stanie się wyjście gazu ziemnego na pierwszy plan w bilansie energetycznym i zależność notowań ropy od jego ceny.
Ministerstwo finansów szacuje, że przy cenie ropy naftowej na poziomie 40 dolarów za baryłkę dochody budżetu federalnego w 2016 roku straci 1,5 bln rubli w porównaniu ze scenariuszem bazowym zakładającym cenę 50 dolarów za baryłkę. O tym na zorganizowanym przez gazetę Wiedemosti śniadaniu branżowym ,,Prognoza makroekonomiczna na 2016 tok” poinformował wiceszef resortu Maksim Oreszkin. To jest około 2 procent rosyjskiego PKB. Oreszkin nie określił, czy w przypadku ziszczenia się konserwatywnego scenariusza zakładającego cenę ropy na poziomie 40 dolarów za baryłkę resort będzie proponował nowelizację budżetu na 2016 rok.
Zdaniem rosyjskiego polityka nie widać przesłanek dla znaczącego wzrostu cen ropy w ciągu najbliższych lat. Stwierdził, że w ciągu najbliższych siedmiu lat będą one oscylowały w przedziale 40-60 dolarów za baryłkę.
– Według naszych szacunków nie należy oczekiwać jakiekolwiek poważnego wzrostu ceny ropy powyżej 50 dolarów. Sektor naftowy zmienia się strukturalnie. Może się okazać, że w zasadzie światowa gospodarka nie będzie potrzebowała tyle ropy. Będziemy żyli w innej rzeczywistości i na innych warunkach – powiedział Oreszkin.
Wśród jednej z fundamentalnych zmian w sektorze energetyczno-paliwowym wymienia rezygnację z powiązyania cen gazu z notowaniami ropy naftowej. Według Oreszkina w ciągu najbliższych lat będzie następował odwrotny proces: ceny ropy będą w większym stopniu zorientowane na ceny gazu.
– Uważam, że to co ma obecnie miejsce i będzie miało w ciągu najbliższych dziesięciu lat to to, że ceny ropy będą raczej powiązane z cenami gazu i będą się poruszać w tą stronę – stwierdził Oreszkin.
Wiceminister wyjaśnił, że jeśli ropa będzie znacznie droższa od gazu to z punktu widzenia wykorzystania go w transporcie samochodowym oraz z punktu widzenia petrochemii gaz będzie on wypierał ropę w światowym bilansie energetycznym.
Czytaj więcej:
Rosja: Tania ropa wymusza reformy albo dalsze zużywanie rezerw
Ropa za 20 dolarów? Rosja chce się przygotować