AlertWszystko

Rozmowy Rosji i Chin o nowej umowie gazowej mogą przeciągnąć się do wakacji

(RIA Novosti/Prime/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja RIA Novosti zdaniem przedstawiciela Gazpromu Sergieja Kuprianowa rozmowy rosyjskiego koncernu z chińskim CNPC w sprawie zawarcia kontraktu na dostawy gazu ziemnego do Chin toczą się swoim biegiem i nie ma konieczności ich ,,przyspieszania” zarówno podczas tych oraz innych publicznych spotkań, między innymi podczas zaplanowanego w czerwcu Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego.

Wcześniej m.in. agencja Prime w oparciu o źródło zbliżone do kręgów w rosyjskich władzach zajmujących się przemysłem przekonywała, że podpisanie przez Gazprom i CNPC umowy o dostawach gazu za pomocą zachodniego szlaku w maju jest mało prawdopodobne. Niektóre źródła informowały, że podczas majowej wizyty chińskiej delegacji w Moskwie możliwe jest osiągnięcie ,,technicznych porozumień” między stronami. Nie wykluczano także możliwości, że umowa pomiędzy Gazpromem a CNPC zostanie podpisana podczas petersburskiego forum.

– Nie mamy planów podpisania umowy podczas forum w Petersburgu. Rozmowy toczą się swoim tempem i nie ma konieczności ich przyspieszania zarówno podczas tych oraz innych publicznych spotkań – powiedział Kuprianow.

Jak informował BiznesAlert.pl w miniony piątek Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej na swoim posiedzeniu plenarnym zatwierdziła międzyrządowe porozumienie o dostawach rosyjskiego gazu do Chin.

Porozumienie o współpracy między przedstawicielami Rosji i Chin w sferze dostaw wschodnim szlakiem gazu ziemnego z Rosji do Chin podpisano w Moskwie w dniu 13 października 2014 roku. Ze strony chińskiej odpowiedzialność za realizację umowy spoczywa na CNPC, po stronie rosyjskiej na Gazpromie.

Gazprom  i China National Petroleum Corporation (CNPC) w dniu 21 maja zeszłego roku podpisały 30-letnią ramową umowę na dostawy gazu do Chin tzw. wschodnim szlakiem w ilości do 38 mld m3 rocznie. Łączna wartość kontraktu to 400 mld. dol. Magistrala wschodniego szlaku ma nazwę Siła Syberii. Jej budowa ruszyła oficjalnie 1 września tego roku ale projekt napotkał na problemy przez które termin jego oddania do użytku przesunięto z 2018 na 2020 rok.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X