EnergetykaGaz.Wszystko

Saryusz-Wolski: W Europie brakuje woli politycznej do zatrzymania Nord Stream 2

Dziennikarze zapytali ministrów o temat Nord Stream 2. Niemcy oczekują solidarności w sprawie polityki migracyjnej. Jak to się ma do projektu rosyjskiego, w który włączyły się niemieckie firmy, a który krytykują polskie władze. Pytali także, czy minister spraw zagranicznych RP przyłącza się do stanowiska prezydenta, że Nord Stream 2 to projekt polityczny i zagraża bezpieczeństwu energetycznemu regionu.

Frank Walter-Steinemeier odniósł się do pytania dziennikarza Reutersa na ten temat. – Jeżeli chodzi o Nord Stream 2, to wie Pan i inni uczestnicy tej konferencji prasowej że Nord Stream 2 nie jest zainicjowany jako projekt rządowy tylko projekt różnych koncernów, przedsiębiorstw europejskich z różnych krajów. On nie spadł z nieba. Oczywiście powstał wtedy kiedy różne inne projekty energetyczne, gazociągowe, o których zastanawiano się w przeszłości , które były planowane. Przypominam tutaj Nabucco, South Stream i te trasy, które były wtedy planowane i nie zostały zrealizowane. I wtedy, co jest zrozumiałe, rozmawiano o innych formach zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na przyszłość. Ramy prawne (projektu Nord Stream 2 – przyp. red.) są obecnie weryfikowane, sprawdzane w Brukseli – przypomniał.

Prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk w poniedziałek spotkali się w Brukseli, by najpierw w cztery oczy, a potem w szerszym gronie omówić sprawy europejskie, m.in. kryzys migracyjny, Brexit i politykę energetyczną, w tym sprawę Nord Stream 2. Dodał także, że Polska nie popiera projektu gdyż ,,podważa bezpieczeństwo nasze, Ukrainy i innych państw naszego regionu” – powiedział Duda, wyrażając nadzieje, że solidarność europejska zwycięży nad partykularnym interesem kilku państw.

Zdaniem polskiego prezydenta gazociąg Nord Stream 2 nie jest inwestycją uzasadniona ekonomicznie. Jest ona szkodliwa i ma charakter polityczny.

Wcześniej polskie władze, prezydent i MSZ, wyrażały wielokrotnie krytykę pod adresem tej inwestycji, która w założeniu ma doprowadzić do powstania trzeciej oraz czwartej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zdaniem Polaków, Włochów i części nacji Europy Środkowo-Wschodniej Nord Stream 2 jest niezgodny z celami Unii Europejskiej, zagraża rozwojowi rynku w regionie, gruntuje dominację Gazpromu na rynku.

Nie wiadomo jak zwiększenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę wpłynęłoby na gazoport i plany importu z nowych źródeł – USA i Norwegii. Poparcie dla Nord Stream 2 przebiegającego przez terytorium Polski mogłoby zostać odebrane niekorzystnie u sąsiadów wspierających dotąd Polskę w zabiegach na rzecz zablokowania projektu.

Na co liczą Niemcy? Komentuje poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski. – Niemcy liczą na to, że Komisja Europejska przyjmie ich wersję interpretnacji projektu. Przewodniczący Komisji Jean Claude Juncker powiedział już, że Nord Stream 2 to projekt komercyjny. W konsekwencji liczą na zaniechanie działania struktur KE w sprawie tej inwestycji – ocenia rozmówca BiznesAlert.pl, należący do Europejskiej Partii Ludowej i Platformy Obywatelskiej.

Jego zdaniem Berlin liczy na to, że uwaga Europy jest obecnie skoncentrowana na kryzysie migracyjnym, oraz na południowym wymiarze polityki zagranicznej, przez walkę z Państwem Islamskim w Syrii, na niekorzyść zainteresowania polityką wschodnią i energetyczną.

– Niemcy liczą też na zmęczenie Europy polityką sankcji wobec Rosji, oraz na to, że protestująca przeciwko odwilży flanka wschodnia Unii Europejskiej jest podzielona i osłabiona krytyką za brak solidarności w sprawie migracji, czy niespełnianie standardów europejskich – twierdzi Saryusz-Wolski.

– Wszystko jest kwestią woli politycznej, której na razie brakuje, by zatrzymać Nord Stream 2 – kwituje nasz rozmówca.


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X