AlertWszystko

Syria i rosyjscy biznesmeni wspierają Państwo Islamskie

Bojownicy ISIS.

(Teresa Wójcik)

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) obłożyło 25 listopada br. sankcjami cztery osoby i sześć firm związanych z reżimem Baszara al-Asada za pomoc w przekazaniu środków finansowych Państwu Islamskiemu (IS), oraz za pomoc Rosji w uniknięciu działania sankcji przy udzielaniu pomocy temu reżimowi.

Jednocześnie na jaw wyszły informacje o wsparciu udzielanym przez Asada islamskim terrorystom, wbrew twierdzeniom dyktatora, że przeciwko nim zdecydowanie walczy. Trzy osoby z tej czwórki to Rosjanie a pięć z sześciu firm należy do sieci czołowych firm rosyjskich z Cypru i Belize. Wszystkie pomagają reżimowi Assada i zapewniają mu dostęp do międzynarodowego systemu instytucji finansowych, w celu prania pieniędzy.

OFAC zastosowało sankcje wobec Mudalala Khuri, syryjskiego biznesmena z Rosji, który „reprezentuje interesy reżimu i interesy finansowe Asada w Rosji”. Kolejny na liście jest  Kirsan Ilumżynow, tym razem Rosjanin, „zamożny rosyjski biznesmen”, posiadający podwójne obywatelstwo rosyjskie i syryjskie. Iljumżinow jest byłym prezydentem rosyjskiej Autonomicznej Republiki Kałmucji. Jest związany z niejasnymi transakcjami finansowymi z udziałem firm należących do Khuri i wraz z nim ( od 1997 r. ), kontroluje rosyjski Finance Alliance Bank [RFAB]. Khuri jest prezesem RFAB,  Iljumżinow – głównym udziałowcem. Na RFAB są  również nałożone sankcje.  

W 1999 roku, kiedy Iljumżinow był prezydentem Kałmucji, jego doradca „został skazany … za zabójstwo dziennikarza opozycyjnego, który podobno wykrył mechanizm omijania księgowania działalności gospodarczej w Kałmucji związanej z Iljumżinowem. Władze rosyjskie wsunęły sprawę pod dywan.

Kirsan Iljumżinow znalazł się na czarnej liście USA, ponieważ od 1998 r. finansowo wspierał syryjskiego prezydenta Baszara al.-Assada – uzasadnia Departament Finansów USA.

Trzecim wobec którego zastosowano sankcje jest Nicos Nicolaou,który udzielał istotnej pomocy, działał w imieniu lub na rzecz podmiotów wskazanych przez rząd Syrii, Ioannisa Ioannou, firmę Piruseti Enterprises Ltd., a także innych firm.  

Najciekawszy i pod wieloma względami najważniejszy przypadek sankcji USA był ten, nałożony na Georga Haswaniego za  działania jako “pośrednika przy zakupach ropy” przez reżim Asada. W imieniu Asada występowała razem z nim jego firma HESCO SA – na którą także nałożono sankcje. Haswani, który jest chrześcijaninem, wobec Zachodu tłumaczył się ze współpracy z Asadem tym, że jest on w Syrii obrońcą chrześcijan. Jakby nie dostrzegał, że Assad dostarczał wielu środków, która umacniały terrorystów z Państwa Islamskiego, największych prześladowców chrześcijan.

Haswani jest żonaty z alewitką, spokrewnioną z Assadem, Haswani posiada również obywatelstwo rosyjskie i jest związany z rosyjskim sektorem energetycznym. HESCO jest podwykonawcą rosyjskiej firmy Strojtransgazu. HESCO i Strojtransgaz realizowały wspólnie liczne projekty nie tylko w Syrii, ale w Afryce, Zatoce Perskiej oraz w Iraku. UE zastosowała wobec niego sankcje w marcu br., gdy wyszło na jaw, że HESCO wykonuje prace w centrum wydobycia gazu w Tabqa dla Państwa Islamskiego. Haswani  odwołał się od sankcji UE, ale faktem jest, że Asad i on są partnerami na rynku energii w Syrii. A realia tego rynku najlepiej  oddaje ocena jednego z pracowników HESCO: „To jest mafia w stylu Chicago 1920 r. Zabijasz i walczysz, aby utrzymać się na powierzchni i tak bez końca”.

Więcej:

Rosja nie jest lekiem na terroryzm, ale częścią problemu

Petrodolary Państwa Islamskiego


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X