AtomEnergetykaPAP

Tchórzewski: Atom może pomóc Polsce z pakietem zimowym

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Budowa elektrowni jądrowej może być elementem strategii negocjacyjnej Polski z Komisją Europejską dot. pakietu zimowego – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że woli energetykę jądrową od farm wiatrowych off-shore.

Atom może wesprzeć negocjacje Polski ws. pakietu zimowego 

– Wolę energetykę jądrową niż farmy na morzu. (…) Uważam elektrownie jądrowe za pewniejsze. Energetyka jądrowa podobnie kosztuje jak farmy na morzu, ale daje pewność zasilania – powiedział dziennikarzom Tchórzewski. Poinformował, że ewentualna decyzja o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce może być elementem strategii Polski w negocjacjach dotyczących tzw. pakietu zimowego.

– Jeśli elektrownia jądrowa trzyblokowa byłaby wybudowana w Polsce do 2050 roku (w tym jeden blok do 2030 roku), to patrząc na poziom emisji wysunęlibyśmy się na czołówkę. Biorąc jeszcze pod uwagę rozwój OZE, to z punktu widzenia emisyjności bylibyśmy poniżej obecnie zakładanych norm unijnych. Dawałoby nam to podstawę do negocjacji z Komisją Europejską w sprawie dłuższego utrzymania węgla – powiedział minister.

Pakiet zimowy to zestaw propozycji regulacji prawnych w zakresie energetyki przedstawionych przez Komisję Europejską. Zapisano tam m.in. wyśrubowany limit emisji CO2, wynoszący 550g CO2/kWh, dla wspieranych z publicznych pieniędzy wytwórców energii elektrycznej, co oznacza, że z rynku mocy byłyby praktycznie wyłączone elektrownie węglowe.

Model finansowy wciąż nieznany 

Minister energii mówił, że w negocjacjach Polska proponuje, by limit 550g CO2 na kWh dotyczył średniej w kraju, a nie poszczególnych instalacji. Tchórzewski zaznaczył w środę, że brakuje jeszcze spiętego finansowania dla projektu budowy elektrowni jądrowej.- Dobrze by było, żeby się udało w I półroczu z punktu widzenia negocjacji dotyczących pakietu zimowego, żeby nam się udało przedstawić swoje racje – powiedział Tchórzewski.Podtrzymał, że nie jest już rozważany mechanizm różnicowy.- Jeśli pójdziemy w kierunku elektrowni jądrowej, to nie będzie mechanizmu różnicowego, tylko będzie finansowanie na budżet, czyli angażuje się środki, a cena energii nie jest elementem spłaty. W ten sposób z kredytu może być co najwyżej 50 proc. kosztów budowy – powiedział.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Radosław Gawlik, prezes Eko-Unii. Fot. Witold Miklaszewski

Kolejny strzał ekologów w elektrownią jądrową. „Ugotuje Bałtyk”

Stowarzyszenie Eko-Unia i Bałtyckie S.O.S. nie ustają w działaniach na rzecz blokady inwestycji w pierwszą polską elektrownię jądrową na Pomorzu....
Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

System oparty o OZE potrzebuje elastyczności. Polska to przegapiła

Najnowszy raport Forum Energii podkreśla konieczność uelastycznienia polskiego systemu energetycznego. Zdaniem think tanku ostatnimi laty nie zostały wprowadzone konieczne zmiany,...

Orlen zapowiada promocje na wakacje. Korzystać można od piątku

Spółka wprowadzi na wakacyjne weekendy promocje pozwalającą oszczędzić do 40 groszy na litrze paliwa. Dodatkowo na części stacji pojawią się...

Udostępnij:

Facebook X X X