font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna 7 czerwca, 2016 godz. 10:10   
REDAKCJA

Tchórzewski: Za dekadę milion samochodów elektrycznych w polskich miastach

Tchórzewski Źródło: Ministerstwo Energii

7 czerwca ruszyła konferencja „W kierunku elektromobilności podczas której doszło do prezentacji założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce” ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie, organizowane przez Ministerstwo Energii i Politechnikę Warszawską, zostało zorganizowane w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

– Chcemy doprowadzić do tego, aby Polska znalazła się w głównym peletonie działań naukowych, które prowadzą do rozwoju gospodarczego. Nie tylko chcemy wchodzić w trendy światowe. Staramy się patrzeć mądrze na perspektywę rozwoju Polski – mówił minister Tchórzewski.

– Połączenie działań biznesowych i gospodarczych oraz tchnienie nowej myśli naukowej to coś niezwykle ważnego. Stoimy przed dużymi wyzwaniami. Z jednej strony Unia Europejska narzuca nam bardzo wysokie wymogi doganiania poziomu redukcji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Z drugiej strony dynamicznie rozwijają się nasze miasta. Stoimy przed pewną formą dylematu rozwojowego, aby sprostać wyzwaniom klimatycznym, ale także przy okazji spełnić ambicje i oczekiwania odnośnie rozwoju – ocenił gość konferencji na Politechnice Warszawskiej.

– Jeżeli odpowiemy prawidłowo na te wyzwania, to zyskamy czystsze środowisko i korzyść ekonomiczną. Z punktu widzenia naukowego i gospodarczego stawiamy sobie cel nieodległy, czyli milion samochodów elektrycznych za dziesięć lat, a nasze spółki elektroenergetyczne mają uzyskać 2 mld złotych przychodu z tego tytułu. Redukcja emisji powinna nastąpić przy okazji. To inny sposób działania – zakończył minister energii RP.