AlertWszystko

Ukraina podwyższa koszty tranzytu gazu z Rosji

(Facebook/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Ukraina radykalnie zwiększyła stawkę tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. O tym w swoim wpisie z 30 grudnia na Facebooku poinformował dyrektor ds. rozwoju Naftogazu Jurij Witrenko. To podwyższenie kosztów tranzytu przez terytorium ukraińskie było dla Rosjan jednym z kluczowych argumentów za poszukiwaniem alternatywnych szlaków dostaw do Europy, w tym do przedstawienia projektu Nord Stream 2, krytykowanego przez Kijów, Brukselę i stolice Europy Środkowo-Wschodniej.

Журналисты, вы же не можете пропустить новость о том, то Украина наконец-то радикально подняла Газпрому ставку транзита…

Опубликовано Юрием Витренко30 декабря 2015 г.

 

– Ukraina nareszcie radykalnie podwyższyła Gazpromowi stawkę tranzytu (w pełnej zgodzie z zasadami europejskimi) i po wieloletnich wysiłkach tej firmy na rzecz ominięcia naszego kraju w tranzycie, znaleźliśmy należną odpowiedź – napisał Witrenko.

Przedstawiciel Naftogazu nie określił wysokości nowej stawki tranzytowej. Dotychczasowa wynosiła 2,7 dol. za 1000 m3/100 km. Kijów kilkukrotnie chciał jej podwyższenia do 5 dol. Rosyjskie władze oraz kierownictwo Gazpromu wielokrotnie mówiły o tym, że po 2019 r. nie będą przedłużały umowy na tranzyt gazu do Europy, na warunkach niekorzystnych dla Rosji.

Obecnie zarówno przedstawiciele Gazpromu, ministerstwa energetyki Rosji i prezydent Władimir Putin przyznają, że pewien poziom eksportu przez Ukrainę zostanie zachowany. Optują jednak za rozbudową magistrali bałtyckiej z Rosji do Niemiec w ramach projektu Nord Stream 2. Chcą przekierować większość tranzytu na ten szlak, pozbawiając Ukraińców dużej części zysków z tranzytu i zwiększając udział rosyjskiego gazu w dostawach przez Niemcy. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, ostrzegają, że grozi to zahamowaniem rozwoju rynku gazu i stoi w sprzeczności z celem zmniejszenia zależności Europy od głównego dostawcy, wyznaczonym w dokumentach Komisji i Rady Europejskiej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X