AlertWszystko

Ukraina upomni się o złoża krymskie zajęte przez Rosję

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Teresa Wójcik)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że Kijów powinien w drodze sądowej domagać się zwrotu złóż gazu, które stracił w wyniku nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Wypowiedź ta miała miejsce podczas wystąpienia przed studentami Państwowego Uniwersytetu Technicznego Ropy i Gazu w Iwano-Frankowsku.

– Powinniśmy odbudować ukraiński sektor naftowo-gazowy… Omówiliśmy (wraz z naukowcami – przyp. Kommiersanta) jak bardzo ważne jest obecnie, aby twardo domagać się przed sądem zwrotu naszych złóż znajdujących się na szelfie Krymu – cytuje wypowiedź Poroszenki agencja Interfax Ukraina.  

Rząd rosyjski zakomunikował we wrześniu, że firmy paliwowe, które otrzymały od Ukrainy koncesje na poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu na wodach krymskich Morza Czarnego i Morza Azowskiego obecnie utraciły prawa do tych koncesji, ponieważ ich działalność stanowiłaby zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. Po aneksji ukraińskiego Krymu tylko rosyjskie firmy mają dostęp do zasobów węglowodorów w obszarze obu akwenów.

W marcu 2014 r.po nielegalnej aneksji Krymu rosyjskie ministerstwo zasobów naturalnych i ekologii oświadczyło, że przybrzeżne i terytorialne wody Półwyspu Krymskiego powinny mieć status przynależności do Federacji Rosyjskiej ze wszystkimi konsekwencjami, ponieważ Krym został przyłączony do FR. W związku z tym – zdaniem tego ministerstwa – te morskie obszary muszą być niedostępne dla zagranicznych firm.

Przed rosyjską okupacją Krymu w 2014 r., ukraińska  firma Czornonorneftegaz posiadała łącznie 17 koncesji na wodach krymskich.  Z tego 11 były to złoża gazu, 4 pola z kondensatem gazu i 2 z zasobami ropy. Czornomornaftohaz dysponował 13 własnymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym i na Morzu Azowskim, miał też 5 koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na terytorialnych wodach krymskich. Z posiadanych przez tę firmę złóż Ukraina pozyskiwała do 1 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Zaprosiła Exxon Mobil i Shell do poszukiwań na perspektywicznych koncesjach. Po przejęciu ukraińskiej spółki przez Gazprom, przyszłość prac na tamtejszych koncesjach pozostaje nieznana.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X