EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Baranowski: Przejęcie aktywów EDF pozwoli PGE na rozwój ciepłownictwa

Henryk Baranowski / fot. PGE

11 maja 2017 r. Grupa EDF otrzymała jednostronną umowę opcji put od PGE Polska Grupa Energetyczna SA (spółka Skarbu Państwa i główny producent energii elektrycznej w Polsce), zgodnie z którą PGE zobowiązuje się do zakupu wszystkich aktywów EDF Polska (elektrociepłownie i elektrownie).

Umowa opcji put złożona przez PGE jest wynikiem negocjacji rozpoczętych w styczniu 2017 r. przez konsorcjum polskich firm.

Transakcja została zaprezentowana przedstawicielom organizacji pracowniczych Grupy EDF zgodnie z zasadami społecznymi Grupy, a umowa zostanie wkrótce przedłożona do zatwierdzenia radzie dyrektorów EDF. Finalizacja transakcji może nastąpić w drugiej połowie 2017 r., po uzyskaniu wymaganych decyzji regulacyjnych, w szczególności zezwolenia polskiego urzędu ds. konkurencji oraz zgody rządu polskiego.

– Od początku roku wiele się działo w obszarze rozwoju zewnętrznego PGE.  Po przeanalizowaniu aktywów EDF zdecydowaliśmy się na złożenie samodzielnej oferty. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie zostanie docenione przez naszych akcjonariuszy – powiedział Henryk Baranowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

– Pozwoli ono nam na pełną kontrolę operacyjną tych aktywów i kształtowanie ich rozwoju zgodnie ze strategią PGE. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zwiększenia udziału regulowanej działalności ciepłowniczej w EBITDA grupy. Chcemy zdecydowanie stawiać na ten obszar działalności, również mając na względzie fakt, iż jego rozwój przyczynia się do walki z zanieczyszczeniem powietrza poprzez ograniczanie niskiej emisji w zurbanizowanych obszarach. Jest to wyrazem odpowiedzialności społecznej PGE ale i długoterminowej perspektywy rozwoju Grupy – dodał prezes Baranowski.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X