AlertWszystko

Dlaczego Turcja hamuje rozmowy o Turkish Stream

Władimir Putin (L) i Recep Tayyip Erdogan (P)

(Reuters/Trend/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Turcja hamuje rozmowy w sprawie gazociągu Turkish Stream z Rosji. Są dwa powody – zmiany polityczne oraz nierealne oczekiwania Rosjan.

Po wyborach parlamentarnych w Turcji dojdzie do zmiany rządu. To czynnik hamujący negocjacje w sprawie budowy gazociągu Turkish Stream, który miałby dostarczać rosyjski gaz do tego kraju i, być może, dalej na rynek Europy Południowej z pominięciem Ukrainy. Nowy rząd mógłby zakończyć rozmowy jesienią.

Źródła Reutersa przekonują, że Rosjanie oczekują od Turków, że w zamian za zgodę przyjmą ich ofertę rabatu na dostawy gazu dla BOTAS-u liczoną od ceny kontraktowej, tymczasem Ankara oczekuje obniżki względem ceny bazowej, co jest dla niej bardziej korzystne, bo cena kontraktowa i tak spada ze względu na taniejącą ropę naftową.

Rozmówcy Reutersa przekonują także, że Turcja nie chce się zgodzić na więcej, niż jedną z czterech nitek Turkish Stream, o całkowitej planowanej przepustowości 63 mld m3 rocznie. Dlatego Rosja zaoferowała podpisanie umowy międzyrządowej w sprawie jednej nitki, co jednak będzie się wiązało z rewizją projektu i jego terminarza.

Jak poinformowała wczoraj turecka gazeta Haberturk powołując się na swoje źródła w rządzie Ankara ,,zamroziła” projekt budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream.

Według gazety powodem zamrożenia projektu jest to, że obydwie strony nie mogą osiągnąć ostatecznego porozumienia w sprawie projektu.

Jak wcześniej poinformowało dziennikarzy źródło w rosyjskim ministerstwie energetyki Moskwa przesłała dla Turcji projekt umowy międzyrządowej dotyczącej budowy pierwszej nitki Turkish Stream. Natomiast w kwestii jego pozostałych nitek ma zostać przygotowany osobny dokument.

– Wysłaliśmy (projekt umowy międzyrządowej – przyp. red.) dotyczący pierwszej nitki. Strona rosyjska przygotowała swoje propozycje dotyczące pierwszej nitki Turkish Stream i przesłała ja dla strony tureckiej – powiedziało cytowane przez gazetę źródło.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X