(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Francja, Włochy i Grecja oraz wiele państw jest zainteresowanych budową południowo-europejskiego gazociągu na rzecz dostaw azerskiego surowca przez terytorium Grecji do Europy Centralnej – poinformowało dziennikarzy źródło w greckim ministerstwie energetyki oraz ochrony środowiska.
– Jest zainteresowanie rosyjskim projektem i w innych państwach np. Włoch i Francji – powiedziało źródło. Na pytanie jak na projekt wpływa ,,czynnik amerykański” przedstawiciel resortu stwierdził, że Stany Zjednoczone są zainteresowane Gazociągiem Transadriatyckim (TAP) oraz interkonektorem Grecja-Bułgaria (IGB).
– USA są zadowolone z istnienia tych dwóch projektów – powiedział rozmówca agencji RIA Novosti.
Według niego podczas październikowych rozmów w Atenach pomiędzy specjalnym wysłannikiem ds. energetyki Departamentu Stanu USA Amosa Hochsteina oraz greckiego ministra energetyki Panosa Skourletisa ,,nie omawiano szczegółowo tematu rosyjskiego gazociągu Turkish Stream. Nie byłoby właściwe poruszanie tej kwestii ze stroną amerykańską”. To odpowiedź na spekulacje, jakoby Amerykanie mieli swój udział w zablokowaniu projektu gazociągu z Rosji do Turcji, który miał posiadać także odnogę na terytorium Grecji. Został on skrytykowany w Waszyngtonie i Brukseli.
Czytaj więcej : USA krok przed Rosjanami w rywalizacji gazowej o Bałkany
Odwołany w lipcu 2015 roku były grecki minister energetyki Panagiotis Lafazanis stwierdził, że Hochstein podczas spotkania w Atenach otwarcie mówił, że Stany Zjednoczone są przeciwne ułożeniu nowego gazociągu, który zastępowałby South Stream mający w założeniu dostarczać rosyjski gaz do Europy. USA nie chcą tego gazociągu, co 10 maja bezpośrednio powiedział Hochstein w wywiadzie dla gazety Proto Tema. Przedstawiciel greckiego ministerstwa energetyki poinformował również, że Ateny prowadzą rozmowy na temat zmian warunków umowy dotyczącej gazociągu TAP.
Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma on odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP), mający powstać w Turcji, i który w założeniu ma przechodzić przez terytorium Albanii. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.
Początkowa przepustowość TAP ma wynosić 10 mld m3 rocznie, z możliwością jej zwiększenia do poziomu 20 mld m3.
Akcjonariuszami TAP są: BP (20 procent), SOCAR (20 procent), Statoil (20 procent), Fluxys (19 procent), ENAGAS (16 procent), oraz Axpo (5 procent).