AlertWszystko

MSZ Niemiec broni Nord Stream 2 przed krytyką Polski i innych krajów

(Lenta.ru/Interfax/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Pomimo oporu w Europie Środkowo-Wschodniej przedstawiciele Niemiec nadal promują kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2. Nie wiadomo w jaki sposób zamierzają uspokoić kraje regionu na czele z Ukrainą, która obawia się destabilizacji politycznej w związku z możliwym zatrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu przez jej terytorium na korzyść nowej magistrali. Kijów proponuje alternatywę dla Nord Stream 2. Niemcy nie odnieśli się do tej propozycji.

– Niemcy są zainteresowane dywersyfikacją źródeł dostaw gazu i za możliwą uznają realizację projektu Nord Stream 2 – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier podczas konferencji prasowej w Baku. – Projekt Nord Stream 2 jest popierany przez sześć spółek. On może zostać zrealizowany, chociaż mamy świadomość istnienia przeciwników jego budowy – powiedział Steinmeier. Według niego Berlin jest zwolennikiem ,,dywersyfikacji źródeł dostaw”. W przekonaniu Niemców drugi gazociąg przez Morze Bałtyckie będzie narzędziem dywersyfikacji, bo zapewni nowy szlak dostaw. Polacy, kraje Grupy Wyszehradzkiej i państwa bałtyckie wskazują, że nie będzie to jednak dywersyfikacja źródła. Gaz z Nord Stream 2 będzie nadal rosyjski i ugruntuje pozycję Gazpromu w regionie.

Jeżeli Nord Stream 2 powstanie, zaszkodzi pozycji tranzytowej Ukrainy, która czerpie istotne dla budżetu zyski z tranzytu surowca rosyjskiego przez jej terytorium. Komisja Europejska opowiedziała się za utrzymaniem dostaw tym szlakiem. Ukraina proponuje wykorzystanie swojej sieci przesyłu gazu (GTS) jako alternatywy dla projektu Nord Stream 2. O tym w wywiadzie dla agencji Ukrinform poinformował premier Władimir Hrojsman.

– Zadaniem stojącym obecnie przed nami jest dywersyfikacja (dostaw gazu do Europy – przyp. Lenta.ru). Moim zdaniem należy w maksymalnym stopniu wykorzystywać możliwości Ukrainy. Składamy naszą ofertę jednocześnie na nią nalegając. Uważam, że ma ona sens – powiedział Hrojsman. Podkreślił, że rosyjski projekt budowy Nord Stream 2, który ma ominąć Ukrainę, grozi zależnością Europy od jednego dostawcy.

W czerwcu w wywiadzie dla agencji Bloomberg prezes Naftogazu Andriej Kobolew powiedział, że spółka opowiada się za wprowadzeniem sankcji finansowych wobec projektu rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 zakładającego rozbudowę dotychczasowych dwóch nitek rurociągu łączącego po dnie Morza Bałtyckiego Rosję z Niemcami. – Naszym zdaniem Nord Stream 2 powinien podlegać sankcjom, aby był on pozbawiony możliwości pozyskania finansowania od międzynarodowych banków. Zabijacie pozostałe trasy zamieniając na tę, która będzie biegła przez Niemcy – ostrzegał wówczas Kobolew.

Zdaniem prezesa Naftogazu Nord Stream 2 spowoduje wzrost cen gazu dla europejskich odbiorców, a także zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu. Podkreślił również, że Bruksela powinna skontrolować, czy rosyjski projekt nie narusza unijnych przepisów regulujących rynek energetyczny wewnątrz UE.

Z kolei spółka odpowiedzialna za budowę gazociągu zaprzecza tym zarzutom. Również w rozmowie z Bloombergiem rzecznik spółki Jens Mueller zauważył, że Nord Stream 2 jest w pełni zgodny zarówno z przepisami krajowymi jak i międzynarodowymi, w tym europejskimi, które są niezbędne wsparcia bezpieczeństwa energetycznego i nie podpadają pod reżim sankcyjny.

Gazociąg Nord Stream 2 to projekt konsorcjum o tej samej nazwie. W jego skład wchodzą Gazprom (50 procent akcji), BASF/Wintershall, E.on, Engie, Shell i OMV. Chociaż projekt otrzymuje wsparcie polityczne Berlina i Wiednia, to utrzymują one, że jego charakter jest “czysto ekonomiczny”. To stanowisko podtrzymuje także kanclerz Angela Merkel.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X