Iran realizuje pierwsze umowy z Europą. Ropa popłynie do Grecji

25 stycznia 2016, 07:00 Alert

(Wall Street Journal/BS/Piotr Stępiński)

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Grecki koncern Hellenic Petroleum zaakceptował warunki dostawy ropy naftowej od irańskiej państwowej spółki National Iranian Oil Co. (NIOC) Jest to pierwsza umowa o sprzedaży irańskiej ropy do europejskich odbiorców do momentu zniesienia sankcji handlowych nałożonych na Iran.

Hellenic Petroleum, grecki koncern zajmujący się rafinacją ropy naftowej poinformował pod koniec zeszłego tygodnia o osiągnięciu porozumienia dotyczącego dostaw ropy naftowej w ramach długoterminowej umowy. Transport surowca ma rozpocząć jak najszybciej to możliwe. Hellenic Petroleum jest winny irańskiej spółce 500-600 mln dolarów, ponieważ powodu wprowadzonego embarga Grecy zalegają z spłatą za surowiec zakupiony przed nałożeniem sankcji w 2011 r.

Teheran był jednym z głównych dostawców ropy do Grecji – w 2011 roku Ateny kupowały od Persów dziennie 100 tys. baryłek, czyli jedną trzecią swojego importu. W 2012 roku w związku z wprowadzeniem sankcji Grecja została zmuszona do rezygnacji z zakupu irańskiego surowca.

Kilka miesięcy temu rozpoczęły się konsultacje w sprawie spłaty przez grecką spółkę naftową długu związanego z zakupem ropy naftowej w Iranie między grudniem 2011 roku, a marcem 2012 roku na podstawie długoterminowe kontraktu z NIOC.

Grecy nie byli w stanie spłacić swoich zobowiązań do czerwca 2012 roku przez międzynarodowy system transakcji bankowych SWIFT, gdyż w wyniku wprowadzenia międzynarodowych sankcji zostały z niego wykluczone irańskie banki i firmy. Po tym, jak 30 czerwca 2012 roku Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec Teheranu, wstrzymano odbiór irańskiej ropy w Grecji i płatności wobec NIOC.

Do uzgodnienia warunków transakcji doszło podczas wizyty irańskiego wiceministra ropy naftowej Amir-Hossein Zamaninia w Atenach. W czasie spotkania irańskiej delegacji z greckim ministerem energetyki Panosem Skourletisem obie strony omówiły szereg kwestii, w tym dostawy ropy naftowej, gazu ziemnego.

Czytaj:

RAPORT: Czy Iran i Arabia Saudyjska będą walczyć o polski rynek ropy?

Grecja wznowi dostawy irańskiej ropy?

Jakóbik: Powrót Iranu to szansa na surowce i kontrakty dla Polaków