W Warszawie trwa II Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla. Zostało zorganizowane przez polskie ministerstwo energii oraz ministerstwo handlu i przemysłu Japonii, a także Japońskie Centrum Energetyki Węglowej (JCOAL).
– Polityka energetyczna Japonii nie polega na eliminacji węgla, ale na czystym i efektywnym jego spalaniu. Węgiel wciąż będzie jednym z elementów miksu energetycznego. Węgiel w naszej strategii w nadchodzącej dekadzie jest istotnym surowcem energetycznym, odpowiedzialnym za ok. 26 proc. miksu energetycznego. To także istotne źródło energii dla gospodarek krajów azjatyckich – powiedział Yota Ono, zastępca Komisarza ds. Międzynarodowych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
– Według przewidywań Międzynarodowej Agencji Energii do 2040 roku powstanie 800 GW nowych bloków węglowych. Nowa infrastruktura wytwórcza powinna uwzględniać ochronę środowiska. W celu odpowiedzi na te wyzwania polityka Japonii zmierza do dalszego rozwijania technologii sprzyjających poprawie efektywności wytwarzania i ich rozwoju we współpracy z innymi krajami z Azji. W krajach europejskich wytwarzanie energii z węgla jest przedmiotem krytyki, ale to nie zmienia polityki Japonii i zamierzamy ją kontynuować w obecnym kształcie – podkreślił gość z Japonii.
Obecnie Japonia posiada 41 GW zainstalowanych mocy węglowych. Funkcjonuje tam ponad 60 takich elektrowni węglowych, których łączna moc wynosi 41 gigawatów. Firmy japońskie są zainteresowane zaangażowaniem na polskim rynku. Są już zaangażowane m.in. w budowę nowych bloków węglowych w Kozienicach i w Turowie.
AKTUALIZACJA 12.00 25.10.2016