AlertWszystko

Końcówka 2015 roku pod znakiem projektów polsko-litewskich

GIPL. Fot. Amber Grid

(Baltic Course/Baltic Times/Financial Times/Gaz-System/Patrycja Rapacka)

Były Prezydent Polski Bronisław Komorowski spotkał się z Premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem w celu omówieniu strategicznych projektów energetycznych Polski i Litwy. Przedstawiciele państw dyskutowali na temat LitPol Link, połączenia gazowego Polska-Litwa oraz o poziomie zaangażowania Polski w projekt Rail Baltica. Premier Litwy pogratulował także Komorowskiemu odebrania aktu honorowego obywatelstwa ziemi rakiszeckiej.

Podczas spotkania, litewski przedstawiciel zauważył, że dialog polsko-litewski jest ważnym celem jego dla jego państwa, dlatego też rząd jest gotowy do rozwiązania wszelkich nierozstrzygniętych kwestii w drodze dialogu. – Nasze kraje są strategicznym partnerami w regionie, Unii Europejskiej oraz NATO. Stosunki gospodarcze były zawsze intensywne, a stanowiska w kluczowych kwestiach zbieżne. Wspólnie będziemy kontynuować wzmacnianie naszego strategicznego partnerstwa i współpracy – powiedział Premier Butkevicius. Komorowski i polityk litewski podkreślili, że współpraca w dziedzinie energii i transportu jest najbardziej obiecująca.

Butkevicius podkreślił, że dwustronna współpraca polsko-litewska w sektorze energii jest bardzo ważna z racji bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne regionu bałtyckiego. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że realizacja połączenia energetycznego LitPol Link zakończy się pod koniec tego roku i będzie on pierwszym punktem łączącym Litwę z infrastrukturą energii elektrycznej na zachodzie Europy – dodał premier.

Osiągnięto już wstępne porozumienia dotyczące połączenia gazowego Polski i Litwy. Umowa ze szczegółami finansowania ma być sygnowana przez strony 15 października 2015 roku w Brukseli. Premier Litwy i były prezydent Polski zgodzili się, że projekt GIPL jest ważny w ogólnym kontekście polityki energetycznej UE, gdyż przyczynia się do praktycznego realizowania jednego z jej założeń, jakim jest tworzenie jednolitego rynku energii. Gazociąg ma połączyć kraje bałtyckie z europejskim rynkiem gazu przez Polskę.

Projekt GIPL to przedsięwzięcie Litwy i Polski w ramach którego będzie wybudowany rurociąg gazowy o długości 534 kilometrów. Ma on na celu dywersyfikację dostaw gazu w krajach bałtyckich. Projekt GIPL ma na celu integrację rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego z jednolitym unijnym rynkiem gazu, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego. Jak poinformował Gaz-System, w ramach interkonektora po polskiej stronie projektowany jest gazociąg Rembelszczyzna  –  Granica RP o średnicy DN 700 mm i długości ok. 357 km oraz tłocznia Gustorzyn. Planowana jest również rozbudowa tłoczni Rembelszczyzna.

Wykonawca projektu budowlanego i wykonawczego gazociągu relacji Rembelszczyzna  – Granica RP wraz z nadzorem autorskim inwestycji, został wybrany w wyniku publicznego postępowania przetargowego. Przedmiotem umowy podpisanej ze spółką OTS-IP Sp. z o.o. w dniu 18 czerwca 2015 roku było opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej budowy gazociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Do zadań wykonawcy projektu należy między innymi uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz pozwolenia na budowę. Opracowanie dokumentacji projektowej, które zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę, planowane jest w 2017 roku

Podczas spotkania litewskich i polskich przedstawicieli, omówiono także realizację projektu Rail Baltica. Pierwszy odcinek kolejowy od granicy polsko-litewskiej do Kowna ma być otwarty już 16 października 2015 roku. Finalizacja projektu będzie miał istotny wpływ na dalsza integrację Polski i Litwy oraz rozwój sieci transportowych i łańcuchów logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bronisław Komorowski rozmawiał także z prezydentem Litwy, Dalią Grybauskaite. Tematyka spotkania dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa regionu oraz sytuacji Polski i Litwy w kontekście agresji Rosji na Ukrainie. Wyrażono wielkie nadzieje odnośnie najbliższego szczytu NATO oraz ewentualnych decyzji podjętych podczas szczytu sojuszu.

Więcej informacji:

Gaz-System: Gazociąg z Polski do Litwy wzbudza zainteresowanie

Janczak: Rynek energii w UE – czas na nowy model (ROZMOWA)

Litwa gratuluje Polsce gazoportu i liczy na połączenie gazowe. W czwartek umowa


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X