AlertWszystko

Konsorcjum Nord Stream 2 forsuje kontrowersyjny projekt. Dostarczy rury w tym roku

Nord Stream AG

(Gazprom/Nord Stream 2/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki)

Polska i inne kraje europejskie sprzeciwiają się projektowi Nord Stream 2. Mimo to firmy zaangażowane w tę inwestycje planują już dostawę rur i rozpoczęcie budowy, która miałaby ruszyć w 2018 roku.

Konsorcjum Nord Stream 2 sfinalizowało międzynarodowy przetarg na dostarczenie wysokiej jakości rur na potrzebę położenia dwóch nitek gazociągu przez Morze Bałtyckie. Wybrani dostawcy zapewnią 2500 km wysokiej średnicy rur o całkowitej wadze 2,2 mln ton. Te firmy to Europipe GmbH, z Mülheim w Niemczech (40 %), United Metallurgical Company JSC (OMK) z Moskwy w Rosji (33 %) oraz Chelyabinsk Pipe-Rolling Plant JSC (Chelpipe), z Czelabińska w Rosji (27 %).

Decyzja została podjęta w oparciu o kluczowe kryteria dotyczące przepustowości, jakości i warunków komercyjnych zgodnych z ścisłymi wytycznymi konsorcjum. Kontrakty podlegają ostatecznej negocjacji i mają zostać podpisane w najbliższych miesiącach. To kluczowy warunek realizacji projektu zgodnie z harmonogramem. Budowa ma ruszyć w 2018 roku, a pierwsze dostawy rur we wrześniu 2016 roku.

Konsultacje firm zaangażowanych w Nord Stream 2

Dzień przed spotkaniem przedstawiciela Gazpromu z komisarzem ds. energetyki i klimatu Unii Europejskiej, firmy zaangażowane w ten kontrowersyjny projekt omawiają go w trakcie rozmów wysokiego szczebla.

Dnia 10 marca w Zurychu odbyło się robocze spotkanie z udziałem prezesa Gazpromu Aleksieja Millera, prezesa niemieckiego Unipera Klausa Schaefera, członka zarządu niemieckiego BASF Hans-Ulricha Engela, prezesa zarządu austriackiego OMV Rainera Seela, wiceprezesa francuskiego Engie Pierre Chareyre i członka zarządu brytyjsko-holenderskiego Shella Maartena Vetselaaroma.

Uczestnicy spotkania omówili sprawy związane z realizacją projektu Nord Stream 2.

Zaplanowane na 11 marca spotkanie pomiędzy wiceprezesem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem a komisarzem ds. energetyki oraz klimatu Miguelem Ariasem Canetem będzie poświęcone kwestii rozbudowy infrastruktury energetycznej w Europie – poinformowała agencję RIA Novosti rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. energii Anna-Kaisa Itkonen.

Nie określiła jednak o jakich projektach będą toczyły się rozmowy. Według agencji wspomniane spotkanie będzie miało charakter nieoficjalny.

Opór w Europie

Prawdopodobnie strony mogą poruszyć kwestię kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 zakładającego budowę dwóch nitek morskiego gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec. Za budowę magistrali będzie odpowiadała spółka New European Pipeline AG przemianowana na Nord Stream 2. Udziały w niej posiadają: Gazprom – 50 procent, E.On – 10 procent, BASF/Wintershall – 10 procent, Shell – 10 procent, OMV – 10 procent oraz Engie – 10 procent.

Warto podkreślić, że wcześniej polskie władze, prezydent i ministerstwo spraw zagranicznych, wyrażały wielokrotnie krytykę pod adresem tej inwestycji, która w założeniu ma doprowadzić do powstania trzeciej oraz czwartej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zdaniem Polaków, Włochów i części nacji Europy Środkowo-Wschodniej Nord Stream 2 jest niezgodny z celami Unii Europejskiej, zagraża rozwojowi rynku w regionie, gruntuje dominację Gazpromu na rynku.

Komisja Europejska zapowiada rygorystyczną ocenę zgodności Nord Stream 2 z prawem unijnym. Los projektu będzie jednak zależał od politycznej decyzji na Radzie Europejskiej, gdzie głos mają także zwolennicy projektu: Austria i Niemcy, oraz kraje, których wypowiedzi nie były kategoryczne, ale mogą poprzeć stanowisko germanów.

Przypomnijmy także, że w środę 9 marca doszło do spotkania przedstawicieli rosyjskiego rządu, Gazpromu i Komisji Europejskiej. Było ono poświęcone omówieniu toczącego się wobec spółki postępowania antymonopolowego. Uczestnicy zgodzili się na dalszy dialog w celu znalezienia kompromisowego rozwiązania.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X