EnergetykaEnergia elektryczna

Tchórzewski: KE powinna spowodować obniżkę cen emisji CO2 (ROZMOWA)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówi nam o rekompensatach rosnących cen energii oraz ewentualnej interwencji Komisji Europejskiej na rynku uprawnień do handlu emisjami EU ETS.

BiznesAlert.pl: Rekompensaty cen energii mogą krótkoterminowo pomóc gospodarce. Kiedy zostaną wdrożone?

Krzysztof Tchórzewski: Jest za wcześnie by mówić o szczegółach. Widać dzisiaj, że ceny emisji CO2 się ustabilizowały, a może nawet pojawić się tendencja zniżkowa. Nie jest więc jasne, czy te zagrożenia będą tak niebezpieczne, jak się obawialiśmy i czy będą potrzebne rekompensaty. Startowaliśmy z pułapu cen uprawnień na poziomie 25-26 euro. Dziś jest to już 20 euro za pozwolenie do emisji. Sytuacja się stabilizuje.

Czy Komisja Europejska zainterweniuje w sprawie cen emisji?

Emisje jak każdy towar rynkowy są przedmiotem spekulacji na giełdzie. Z tego powodu wystąpiłem dwukrotnie do Komisji Europejskiej o zbadanie sprawy. Po analizie, którą zleciłem, można z całą pewnością stwierdzić, że zostały spełnione przesłanki do interwencji KE na rynku uprawnień. Przez trzy miesiące z rzędu wzrost cen przekroczył znacznie ustalone limity. Istnieją różne możliwości, w tym emisja dodatkowych uprawnień.

Czy Komisja Europejska na to się zdecyduje?

Powinna teraz zgodnie z dyrektywą ETS zebrać komitet w tej sprawie.

Czy inne kraje zgodzą się na takie luzowanie polityki klimatycznej?

To nie jest luzowanie. Jeżeli do jednej megawatogodziny mamy dołożyć nie dwadzieścia, a sto złotych, to nie jest w porządku. Dyrektywa przewiduje ewolucyjny tok polityki klimatycznej. Tak powinno być. Mamy ponad trzykrotny wzrost cen uprawnień. Komisja jest zobowiązana do utrzymania równowagi na rynku i gospodarek Unii Europejskiej. To dotyka nie tylko nas, ale Rumunię i Bułgarię, a jeszcze bardziej Niemcy. Jestem po rozmowie na ten temat z ministrem odpowiedzialnym za energetykę Niemiec.

Czy wobec tego będą potrzebne rekompensaty cen energii?

Jestem przekonany, że dojdzie do obniżenia cen emisji. Jest taka wola w Brukseli i świadomość, że w tym wymiarze sprawy poszło za daleko. Rekompensaty to rozwiązanie kryzysowe, które zostanie zastosowane tylko w ostateczności.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X