AlertWszystko

Objazd Gazpromu po Europie. Po Niemczech i Francji odwiedza Austrię

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

(OMV Group/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

W Wiedniu przebywał wczoraj (23.10) z roboczą wizytą Aleksiej Miller, dyrektor generalny Gazpromu. Miller spotkał się z Rainerem Seele, prezesem zarządu koncernu OMV. Strony omówiły współpracę w ramach realizacji projektu Nord Stream 2 i potencjalną wymianę aktywów.

Podczas spotkania Aleksiej Miller i Rainer Seele podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie możliwości dostaw ropy. Dokument określa, że strony rozważą   możliwość dostaw ropy dla OMV z portfela Grupy Gazprom. Chodzi prawdopodobnie o dostawy od Gazprom Nieftu.

OMV jest głównym partnerem Gazpromu w Austrii. 4 września 2015 roku, Gazprom, E.ON, OMV, Shell i ENGIE podpisały kontrakt na wspólną budowę gazociągu Nord Stream-2 o przepustowości  55 mld m3 gazu rocznie. Gaz będzie transportowany z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ponadto w dniu 4 września 2015 roku, Gazprom i OMV podpisały umowę w sprawie podstawowych warunków wymiany aktywów. Transakcja przewiduje, że  OMV nabędzie 24,98 proc. udziałów w blokach 4A i 5A złoża gazu i kondensatu Achimov na jamalskim polu Urengoj, w zamian za udział Gazpromu w aktywach OMV. W 2014 roku Gazprom  w Austrii sprzedał 4,2 mld m3  gazu.

Dnia 22 października do Francji przyleciała delegacja Gazpromu na czele z Aleksiejem Millerem. W ramach wizyty w Paryżu odbyło się robocze spotkanie prezesa rosyjskiej spółki z szefem administracji francuskiego prezydenta Jean-Pierre Jouyetem.

Podczas spotkania zauważono, że ze względu na spadek własnego wydobycia w Europie, będzie rósł import gazu ziemnego. Rosja jest pewnym dostawcą surowców energetycznych dla europejskiej gospodarki – jest w stanie zapewnić eksport surowca w niezbędnym wolumenie.

W tym kontekście strony omówiły kwestię rozwoju tras transportu rosyjskiego gazu do Europy. Zwrócono uwagę na zadowalającą pracę gazociągu Nord Stream. Podkreślono, że realizacja projektu Nord Stream 2 (rozbudowy magistrali o trzecią i czwartą nitkę) znacząco zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu do państw europejskich.

Ponadto 22 października odbyło się robocze spotkanie Aleksieja Millera z prezesem francuskiego Engie Gerardem Mestralletem, podczas którego rozmawiano na temat budowy gazociągu Nord Stream 2.

Dnia 9 października w Berlinie odbyło się robocze spotkanie dyrektora Gazpromu Aleksieja Millera z wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem, który pełni także funkcję ministra gospodarki i energetyki – podaje Gazprom. Strony omówiły obecne warunki i perspektywy na europejskim rynku gazu. Podkreślono znaczenie nowej infrastruktury dla dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, jak przebiegało zamknięte spotkanie niemieckiej kanclerz z grupą chadeków wczoraj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. W jego trakcie Kanclerz Angela Merkel uznała projekt Nord Stream 2 za przedsięwzięcie czysto komercyjne, bagatelizując problem.

W rozmowie z węgierskimi mediami prezydent RP Andrzej Duda wezwał do zablokowania projektu gazociągu Nord Stream 2. Zadeklarował, że Polska zrobi wszystko, aby ten cel został zrealizowany.

– Każdy, kto ma pojęcie o sytuacji geopolitycznej wie, że to nie jest po prostu biznes. Projekt ma wielkie znaczenie polityczne – powiedział Duda.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek morskiego gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec. Za budowę magistrali będzie odpowiadała spółka New European Pipeline AG przemianowana na Nord Stream 2. Udziały w niej posiadają: Gazprom – 51 procent, E.On – 10 procent, BASF/Wintershall – 10 procent, Shell – 10 procent, OMV – 10 procent oraz Engie – 9 procent.

Więcej: Niemcy chcą przełamać opór w sprawie Nord Stream 2

Niemcy dadzą dwa mld euro na Nord Stream 2. Powtarzają retorykę Gazpromu

Niemiecka alternatywa dla dostaw gazu z Rosji do Polski zagrożona. Jest potwierdzenie informacji BiznesAlert.pl

Gazprom użyje rur South Stream do budowy Nord Stream

RAPORT: Warszawa nie może milczeć ws. Nord Stream


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X