EnergetykaGaz.

OIES: South Stream i Turkish Stream mogą powstać naraz

Zdaniem Katji Jafimajewej z Oxford Institute for Energy Studies Rosjanie mogą zrealizować projekty gazociągów South Stream i Turkish Stream jednocześnie, ale w pomniejszonej skali.

– Poprawa relacji Turcji i Rosji może pozwolić na restart negocjacji na temat projektu Turkish Stream i jest pozytywnym czynnikiem. Wierzę, że są dobre perspektywy realizacji tego projektu około 2020 roku, nie wcześniej – ocenia analityczka. Jej zdaniem możliwa jest budowa jednej z czterech pierwotnie planowanych nitek gazociągu, która dostarczałaby gaz do Turcji.

Według cytowanej badaczki druga nitka przeznaczona na potrzeby rynku europejskiego jest mniej prawdopodobna, ale widzi alternatywę. – Według mnie możliwe jest, że oprócz jednej nitki Turkish Stream, mogłaby powstać jedna nitka South Stream w wersji light – ocenia Jefimajewa. Jej zdaniem pozwoliłoby to Rosji na zmniejszenie zależności od Ukrainy w dostawach do krajów Europy Południowej, jak Włochy, a jednocześnie wiązałoby się z utrzymaniem części tranzytu przez terytorium ukraińskie, czego domaga się Komisja Europejska.

Pierwotnie Turkish Stream miał zastąpić South Stream z którego Rosjanie wycofali się po tym jak Komisja Europejska uzależniła zgodę na jego realizację od dostosowania projektu do antymonopolowych przepisów trzeciego pakietu energetycznego. Oba gazociągi miały w założeniach osiągnąć przepustowość po 63 mld m3.

Turcja i Rosja po okresie napięć wracają do lepszych relacji. Prezydent Recep Erdogan odwiedzi Moskwę 9 sierpnia, gdzie będzie rozmawiał z Władimirem Putinem między innymi o współpracy energetycznej.
Więcej: Rosja i Turcja pokażą środkowy palec Zachodowi


Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X