(Polska Agencja Prasowa/Ria Novosti/ Piotr Stępiński)
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek, że rosyjski Gazprom zamierza wkrótce złożyć propozycję dotyczącą sprzedaży gazu w ilości, która obecnie kierowana jest do Polski i że zostanie ona przedstawiona partnerom z różnych krajów, w tym także Polakom.
– Zaledwie wczoraj prezes Gazprom Aleksiej Miller poinformował mnie o tym, że koncern bada możliwość złożenia oferty jakiemukolwiek innemu partnerowi, zarówno polskiemu jak i europejskiemu, zakupu dotychczasowego wolumenu dostarczanego do Polski na granicy białorusko-polskiej i po zakończeniu kontraktu podpisania nowego kontraktu na okres 10-15 lat – powiedział Władimir Putin podczas konferencji prasowej po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Putin przekazał, że rozmawiał na ten temat z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. „Gazprom bada możliwości i ma zamiar w najbliższym czasie złożyć propozycję, ofertę, wszystkim partnerom: polskim, europejskim i innym zakupu ilości (gazu), które obecnie kierujemy dla Polski, na białorusko-polską granicę, po zakończeniu kontraktu, poprzez zawarcie nowego na 10-15 lat” – oświadczył prezydent.
– Jeśli należąca do państwa, polska spółka PGNiG nie przedłuży kontraktu, to po 2022 roku Gazprom może zaoferować ten wolumen jakiemukolwiek partnerowi w Europie – przekazał Władimir Putin. Jak wskazał, partnerami tymi mogą być firmy polskie, jak i z innych krajów. – Mogą być to zarówno polskie spółki, jak i niemieckie, austriackie, włoskie, francuskie. Nam jest wszystko jedno. Ktoś go kupi. Jeśli nie, to będziemy szukać innych rynków. To nic strasznego. Może Izraelczycy go kupią i będą Polakom sprzedawali ten gaz – stwierdził Putin.
Rosyjski prezydent wypowiedział się na ten temat na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu; został zapytany przez dziennikarzy o plany Polski dotyczące rezygnacji z importu rosyjskiego gazu.
Putin podkreślił, że „na szczeblu korporacyjnym” na razie nie było rezygnacji. Zauważył zarazem, że „oświadczenie, o którym mowa, złożył urzędnik rządowy wysokiego szczebla”. Dodał następnie: „firmy, które od nas kupują, są państwowe, dlatego wychodzimy z założenia, że jest to (rezygnacja-PAP) możliwe”.
– W odniesieniu do rezygnacji Polski z zakupu naszego gazu po zakończeniu kontraktu to nikt z naszych partnerów dotychczas jeszcze nie odmówił – dodał Putin.
W maju pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział agencji Reutera, że Polska nie planuje odnowić długoterminowej umowy na dostawy gazu po wygaśnięciu obecnej w 2022 r. Naimski oświadczył, że „jeśli cena rosyjskiego gazu będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy zakupu, ale zdecydowanie nie w ramach długoterminowego kontraktu”.