(Polska Agencja Prasowa/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik)
W czasie trwania szczytu NATO w Warszawie prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Barackiem Obamą. Rozmawiali m.in. o kontrowersyjnym projekcie gazociągu Nord Stream 2.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, prezydenci rozmawiali też o Brexicie i o konsekwencjach ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a także (…) kilkanaście minut poświęcili na sprawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, zgadzając się m.in., jeśli chodzi o budowę gazociągu Nord Stream 2 – powiedział Magierowski. Jak dodał, w tej kwestii zdania obu prezydentów są bardzo podobne, że „Nord Stream 2 to nie jest, mówiąc najoględniej, najlepszy pomysł”.
Jak podaje agencja RIA Novosti, Duda przypomniał, że Polska sprzeciwia się projektowi, ponieważ uważa go za nieuzasadniony ekonomicznie.
Gazociąg Nord Stream 2 to propozycja Gazpromu i europejskich spółek: E.on, BSF/Wintershall, OMV, Engie i Shella. Zakłada budowę drugiej magistrali z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m3. Poza argumentami ekonomicznymi Warszawa i inni krytycy projektu w Europie Środkowo-Wschodniej ostrzegają, że projekt jest niezgodny z prawem unijnym i priorytetami wspólnej polityki w ramach Unii Energetycznej. Komisja Europejska ma zająć stanowisko w sprawie projektu. Niektórzy członkowie NATO, w tym Norwegia, obawiają się wpływu projektu na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim, a szczególnie bezpieczeństwo dostaw surowców drogą morską. W jego promocję zaangażowali się zaś politycy najwyższego szczebla z Austrii i Niemiec.
Jak donosił BiznesAlert.pl, temat nie pojawił się w oficjalnej agendzie szczytu NATO ze względu na opór Niemiec, które są krajem członkowskim Sojuszu. W kuluarach był on jednak podnoszony przez dyplomację polską i amerykańską. W nieoficjalnych rozmowach z BiznesAlert.pl przedstawiciele USA przekonywali o gotowości do wywarcia nacisku na Berlin w celu porzucenia projektu.
W celu lepszej odpowiedzi na zagrożenia niekonwencjonalne, także te płynące ze sfery ekonomicznej, podczas szczytu w stolicy Polski NATO i Unia Europejska podpisały umowę o głębszej współpracy.
Więcej: NATO może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski