EnergetykaGaz.

Zajdler: Opór duńskiego burmistrza nie zaszkodzi Baltic Pipe

Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNIG.

Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNIG.

Zarząd jednej z duńskich gmin postanowił nie udostępniać gruntu pod budowę strategicznego projektu gazociągu Baltic Pipe z powodu interwencji w środowisko naturalne. Niewykluczona będzie interwencja duńskiego rządu. O tym jakie będą konsekwencje rozmawialiśmy z dr. Robertem Zajdlerem, ekspertem ds. rynku energetycznego Instytutu Sobieskiego.

– Jest to sprawa, którą Duńczycy muszą rozwiązać w ramach istniejących w tym państwie procedur prawnych. Patrząc z perspektywy prawa polskiego, mamy mechanizmy rozwiązywania takich spraw. Zakładam, że podobne funkcjonują w Danii. Trudno też ocenić, w jaki stopniu pojedynczy burmistrz może utrudnić realizację projektu strategicznego – zaczął Zajdler.

Jego zdaniem wpływ pojedynczego przedstawiciela władzy lokalnej na powodzenie międzynarodowego projektu energetycznego jest nikły. Podobnie było w przypadku np. budowy autostrad w Polsce. – Udostępnianie gruntów również było utrudniane, jednak udało się to przezwyciężyć dzięki specjalnym przepisom – dodał.

– Brak zgody pojedynczych przedstawicieli władz lokalnych nie powinien opóźniać realizacji takich inwestycji. Jeśli burmistrz Stevns podnosi kwestie środowiskowe, prawdopodobnie sprawa jest do rozwiązania. Oprócz ewentualnych rekompensat, możliwe są także kompensacje środowiskowe, jeżeli wpływ inwestycji na środowisko jest problemem, jak korekty techniczne projektu, które na etapie takich inwestycji są czymś normalnym – mówił ekspert.

– Jeżeli pojawiają się tego typu wątpliwości, należy rozwiązywać je w zgodzie ze społecznościami lokalnymi. Dania wypracowała modele tego rodzaju działań. Z pewnością inwestycja w Baltic Pipe będzie tego potwierdzeniem – uspokajał dr Zajdler.


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X