AlertWszystko

11 mld m3 gazu rocznie ma trafiać z Nord Stream 2 do Polski

Nord Stream AG

(Wojciech Jakóbik)

Niemcy planują nową infrastrukturę gazową, która może zalać Polskę rosyjskim gazem z Nord Stream 2. 

Zapowiedziany w kwietniu 2016 roku gazociąg EUGAL ma ciągnąć się z Wierow, w pobliżu Greifswaldu, gdzie bieg kończy gazociąg Nord Stream, a w przyszłości ma kończyć Nord Stream 2, i ciągnąć się przez Meklemburgię-Pomorze Zachodnie, Brandenburgię do Detuschneudorfu w Saksonii i dalej do Czech. Całkowita długość magistrali wyniesie 485 km. Projektanci podkreślają, że będzie on biegł głównie wzdłuż istniejącego połączenia OPAL.

Gazociąg ma składać się z dwóch nitek. Dodatkowe ciśnienie ma zapewnić nowa sprężarka w Brandenburgii. Operatorem ma być Gascade, spółka operująca także gazociągiem OPAL. Można zatem uznać, że – chociaż w formie innego projektu – EUGAL jest narzędziem zwiększenia przepustowości połączenia między Nord Stream, a Czechami. Jest to więc sposób na ominięcie prawa europejskiego w realizacji celu zwiększenia dostaw na tym kierunku.

Pierwsza nitka ma być oddana do użytku w 2019 roku, a druga rok później. Twórcy EUGAL informują o tym, gdzie ma docierać gaz z nowego połączenia. 51 mld m3 ma docierać do Czech, a stamtąd, biorąc pod uwagę znaczny wolumen, także na inne połączone rynki. Warto wspomnieć, że mega projekt South Stream dedykowany Bałkanom miał osiągnąć przepustowość 63 mld m3 rocznie, a EUGAL zakłada łącznie 62 mld m3. Nie wiadomo, czy podobieństwo wolumenów to tylko przypadek.

Natomiast w założeniu projektantów EUGAL 11 mld m3 z nowego gazociągu ma trafiać do Polski. To ilość nieco większa od rocznego importu gazu ziemnego do naszego kraju (ok. 10 mld m3). Jest to bezpośrednie potwierdzenie obaw polskich władz i spółek, że gaz z Nord Stream 2 ma podbijać nasz rynek i blokować dywersyfikację. Gaz rosyjski z Niemiec trafi na polski rynek i zagrozi konkurencyjności surowca z nowych źródeł, jak gazoporty i Korytarz Norweski.

Więcej: Nord Stream 2 zagraża Polsce wrogim przejęciem rynku gazu

 

 

Źródło: Die Welt
Źródło: Die Welt

RAPORT: Polacy chcą otworzyć Bramę Północną dla Międzymorza


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X