Polska rozważa następny krok w sektorze LNG. Wspólne zakupy i gazoport z Litwą?

8 kwietnia 2016, 06:00 Alert

(Wojciech Jakóbik/Bartosz Sawicki)

Bezpieczeństwo energetyczne oraz możliwości rozwoju współpracy między Polską a Katarem w obszarze energii to główny temat rozmów ministra Krzysztofa Tchórzewskiego z ambasadorem Kataru Ahmedem Saifem Al-Midhadim. Spotkanie odbyło się 7 kwietnia 2016 r. w ME. Czy Polacy podzielą się LNG z krajami regionu?

Minister Tchórzewski podkreślił, że Katar jest dla Polski bardzo ważnym partnerem handlowym w obszarze gazu ziemnego. – Dlatego jesteśmy zadowoleni, że udało się dojść do porozumienia w sprawie terminu rozpoczęcia dostaw gazu do Terminala LNG w Świnoujściu – powiedział. – Jest on dla nas niezwykle istotny z punktu widzenia możliwości dywersyfikacji oraz bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski – dodał.

Uczestnicy spotkania dyskutowali również o możliwościach rozwoju współpracy bilateralnej między Polską a Katarem w zakresie inwestycyjno-technologicznym oraz wymienili doświadczenia dotyczące polityki energetycznej obu krajów w kontekście globalnego rynku gazu.

Obecny rok będzie szczególny dla współpracy Polski i Kataru. W tym roku do Polski trafi pierwsza komercyjna dostawa LNG. Terminal zostanie oddany do użytku w maju obecnego roku. Jak podkreślił prezes Polskiego LNG, Jan Chadam odbiór pierwszej komercyjnej dostawy LNG zaplanowano na 16 lipca obecnego roku. Już w ubiegłym roku, w grudniu trafiła do Polski pierwsza dostawa LNG, która posłużyła do testów i rozruchu terminalu LNG. Druga dostawa, o wielkości 200 tys. ton LNG, która również została przeznaczona na testy instalacji trafiła do Polski 8 lutego. Polska szuka modelu rozwoju rynku gazu skroplonego, który urzeczywistniłby założenia wybudowania nad Bałtykiem hubu gazowego dla Europy Środkowo – Wschodniej.

Istnieje możliwość rozbudowy gazoportu w Świnoujściu o trzeci zbiornik i zwiększenia jego przepustowości z 5 do 7,5 mld m3. Polskie LNG i PGNiG podpisały memorandum na ten temat, ale ostateczna decyzja będzie należeć do polityków. Premier RP Beata Szydło podczas expose na temat planów swojego rządu z 18 listopada zapowiedziała rozbudowę gazoportu w Świnoujściu i dopuściła możliwość budowy kolejnego obiektu w okolicy Trójmiasta.

Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że rozważana jest także opcja konstrukcji tzw. grzałek, czyli instalacji SCV na brzegu w okolicach Gdańska, które pozwoliłyby na odbiór surowca przy wykorzystaniu FSRU, czyli pływających obiektów do regazyfikacji gazu. Taki statek stoi w porcie w Kłajpedzie i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne tego kraju, poprawiając jego pozycję w relacjach z Rosjanami. BiznesAlert.pl dowiedział się, że Litwa jest zainteresowana wspólnymi zakupami LNG z Polską. Być może mogłaby się także podzielić FSRU o wdzięcznej nazwie „Niepodległość” co pozwoliłoby na wspólne, interwencyjne zakupy na spocie, przy niższych kosztach rozłożonych na dwa państwa.