AlertWszystko

Rozpoczęła się budowa europejskiej części Korytarza Południowego

Południowy Korytarz Gazowy

Korytarz Południowy. Źródło: tap-ag.com

(Natural Gas Europe/Bartłomiej Sawicki)

Wczoraj w greckich Salonikach z udziałem ministra energetyki Azerbejdżanu Natiga Alijewa odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gazociągu Transadriatykciego. W skład oficjeli oprócz gospodarzy i Azerów w ceremonii weszli przedstawiciele Włoch, Albanii, Bułgarii, Unii Europejskiej oraz USA. Azerski gaz może popłynąć do europejskich odbiorców już w 2020 r. Co istotne, pierwsze prace za projektem rozpoczęli już także Włosi.

Dzięki połączeniu gazowemu między gazociągami Transatlantyckim (TAP), a Transanatolijskim (TANAP) azerski gaz pochodzący ze złóż Shach Deniz 2 popłynie przez Turcję, Grecję Albanię i dalej przez Adriatyk do Włoch, kończąc swój bieg w San Foca, w pobliżu Lecce.

Budowa odcinka TAP w Grecji, Albanii i we Włoszech rozpoczęta w tym roku i potrwa  3,5 roku. Budowa odcinka podmorskiego odbędzie się zimą 2017-2018. Dostawy gazu przez TAP rozpoczną się na początku 2020 roku. Całkowita długość TAP wynosi 878 km, z czego 550 km będzie przechodzić przez północną części Grecji, 215 km przez Albanię, 105 km przez Morze Adriatyckie i 8 km przez Włochy.

Włoskie media cytują jednego z menadżerów projektu Michele Mario Elię, który przekazał, że budowa włoskiego odcinka gazociągu rozpoczęła się 13 maja br. we włoskiej miejscowości Bari. W grudniu 2015 roku spółka zarządzana pomiędzy Enereco i Max Streicher otrzymały kontrakt na budowę włoskiego lądowego odcinka gazociągu na lądzie. Umowę na realizacje terminalu oraz tłoczni gazu do odbioru gazu zrealizuje z kolei Renco.

TAP rozpocznie swój bieg pobliżu Kipoi na granicy Turcji i Gruzji, gdzie zostanie podłączony do TANAP. Europejska część korytarza gazowego będzie przechodzić przez północną Grecję i Albanię do Adriatyku.Podmorski odcinek rurociągu rozpocznie pobliżu Fieri i kończy w San Foca, Lecce.

Partnerami projektu są azerski Socar (20 proc.), BP (20 proc.), Snam (20 proc.), Fluxys (19 proc.), ENAGAS (16 proc.) i Axpo (5 proc.). Projekt jest wspierany przez Komisję Europejską jako realne narzędzie dywersyfikujące źródła i kierunki dostaw gazu ziemnego do Europy.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X