27.09.2013 ALERT

27 września 2013, 10:55 Alert

ENERGETYKA

Nadal nie widać końca sporów w pracach nad ustawami łupkowymi

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się nowelizacją prawa geologicznego i górniczego oraz projektem ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym najwcześniej w przyszłym miesiącu. Według gazety największe różnice między MSP a Ministerstwem Środowiska to sprawowanie przez MSP nadzoru nad NOKE i zniesienie 5-proc. limitu udziału NOKE w koncesjach przyznanych na podstawie przyszłych przetargów.

8. Forum Gazowe wzywa do przyjęcia acquis Europejskiej Wspólnoty Energetycznej

(EWE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Podczas ósmego Forum Gazowego Wspólnoty Energetycznej w stolicy Słowenii uczestnicy spotkania uzgodnili wspólne przesłanie dla Wspólnoty. Ich zdaniem trzeci pakiet energetyczny powinien zostać przyjęty przez wszystkie kraje członkowskie. Wszystkie zasady składające się na tzw. acquis communitaire powinny zostać implementowane do ich prawa. Uczestnicy Forum przyznali, że nie we wszystkich krajach to się udało. Nawoływali również do włączenia regulacji o bezpieczeństwie dostaw gazu (994/2010) i trans-europejskiej infrastrukturze (347/2013) do acquis Wspólnoty. Przyjęli także z zadowoleniem wynik konkursu na dostawy gazu z Azerbejdżanu do Europy. Zwyciężył w nim Gazociąg Transadriatycki (TAP).

Przyszłość South Stream zostanie omówiona na konferencji w Mediolanie

(ITAR TASS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dzisiaj odbędzie się konferencja poświęcona projektowi gazociągu South Stream z udziałem przedstawicieli Rosji, Włoch, Gazpromu i ENI. Organizuje ją portal Natural Gas Europe. To kontynuacja zorganizowanych już spotkań w Sofii i Belgradzie. Ostatnia konferencja odbędzie się w grudniu w Brukseli. Eksperci spierają się, czy South Stream będzie w ogóle potrzebny. Uczestnicy rozmów organizowanych przez Natural Gas Europe przekonują, że zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie będzie szybko rosnąć i nowe dostawy z Rosji będą niezbędne dla jego zaspokojenia.

Eksport LNG uratuje sektor łupkowy w USA?

(OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo faktu, że część ekspertów obawia się uruchomienia eksportu LNG z USA na masową skalę, ze względu na możliwość wzrostu cen gazu na amerykańskim rynku, przedstawiciele branży łupkowej w USA oczekują go z niecierpliwością. Liczą na to, że po wysłaniu części wielkiej ilości surowca za Ocean, jego cena na Henry Hub podniesie się z historycznego dołka na poziomie 2 dolarów za mln Btu i sprawi, że nowe inwestycje w sektorze łupkowym staną się znów opłacalne. Tani gaz ziemny jest także problemem dla pozostałych sektorów energetycznych, jak np. naftowy, ponieważ tworzy on poważną konkurencję dla innych surowców i wypycha je poza Amerykę. Zdaniem ekspertów NERA, którzy sporządzili raport dla Departamentu Energii USA, gazu starczy dla wszystkich a jego eksport LNG przyniesie korzyści Amerykanom i ich klientom w Europie i Azji.

TEPCO chce atomowego restartu w Japonii

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

TEPCO ubiega się o uruchomienie jednej z elektrowni atomowych, których prace zatrzymano po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku. Chodzi o obiekt w prefekturze Nigata. Bez zarobku z relatywnie taniej energii pochodzącej z niego, TEPCO może być zmuszone, by zwrócić się do rządu w Tokio o kolejną pożyczkę. Wysokość dotychczasowego dofinansowania rządowego sięgnęła już 10 mld dolarów. Samorząd Nigaty zgodzi się na uruchomienie elektrowni pod warunkiem zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa chroniących region przed negatywnym wpływem pracy obiektu na środowisko i mieszkańców. Decyzja należy do rządu japońskiego.

INFRASTRUKTURA

Premier potwierdził szybkie dokończenie obwodnicy Warszawy

(www.premier.gov.pl)

Donald Tusk opowiedział się za jak najszybszym wybudowaniem Południowej Obwodnicy Warszawy. Cała inwestycja w „ring” stolicy powinna zostać zakończona w roku 2019.

Środki uda się wygospodarować po przesunięciu środków na inwestycje w niektóre odcinki dróg ekspresowych wylotowych z Warszawy, m.in. omijających Łomianki oraz łączących S7 z droga na Okęcie. Minister transportu dodał, że w związku z brakiem niektórych decyzji środowiskowych, inwestycje te i tak muszą czekać, więc środki te można szybko zaangażować w budowę obwodnicy.

Umowa na Trasę Świętokrzyska podpisana

edroga.pl

Została podpisana umowa na budowę pierwszego odcinka Trasy Świętokrzyskiej w Warszawie – od Wybrzeża Szczecińskiego do ul. J. Zamoyskiego. Ulica ma być zbudowana do 30 września 2014 r. Wykonawcą wybranym w przetargu jest firma Heilit+Woerner. Koszt prac budowlanych to około 18 mln zł. Inwestycja obejmuje przebudowę ul. Sokolej od Wybrzeża Szczecińskiego (zjazd z Mostu Świętokrzyskiego) do ul. J. Zamoyskiego. Nowa droga będzie miała dwie jezdnie – każda po dwa pasy ruchu.

Wnioski o dofinansowanie dróg złożone

(edroga.pl)

Do Centrum Unijnych Projektów Transportowych zostały złożone dwa kolejne wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotyczą one budowy zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu S11 i S5 oraz Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Pierwszy projekt, o wartości ponad 1,2 mld zł, obejmuje budowę 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 i około 1,5-kilometrowego odcinka drogi S5 w rejonie węzła „Poznań zachód”, a także łącznika w ciągu drogi krajowej nr 11.

Jest wykonawca A1 Świerklany-Gorzyczki

(www.edroga.pl)

GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na dokończenie budowy autostrady A1 od węzła Świerklany do granicy państwa w Gorzyczkach. Inwestycję zrealizuje, po poprzednim wykonawcy Alpine Bau, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR za niespełna 50 mln zł.

Wykonawca będzie miał na realizację całości zamówienia maksymalnie 7 miesięcy, licząc czas od daty zawarcia umowy. W ramach dokończenia budowy autostrady A1 o długości 18,33 km, konieczna będzie naprawa stwierdzonych usterek.

Kujawsko-pomorskie: nowa nawierzchnia na drogach wojewódzkich

(www.edroga.pl)

ZDW w Bydgoszczy wyda pieniądze zaoszczędzone na zrealizowanych już inwestycjach na kolejne odnowy. Nowy asfalt zostanie położony na ul. Mławskiej w Rypinie oraz ul. Wojska Polskiego w Kowalu. – Na odnowy została w tym roku zarezerwowana pula 6,5 mln zł – mówi dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – Już wiosną zaplanowaliśmy prace w Bierzgłowie, Maksymilianowie, Służewie, Piotrkowie Kujawskim, Lipnie, Tłuchowie, Wtelnie i Kowalewie Pomorskim. Po rozpisaniu przetargów udało się nam zaoszczędzić część środków.

Wysłuchanie publiczne w Sejmie RP w sprawie projektu ustawy deregulacyjnej  

(www.piib.org.pl)

Odbyło się w Sejmie RP wysłuchanie publiczne w sprawie projektu ustawy o ułatwianiu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, II transza dotycząca zawodów budowlanych, finansowych i transportowych (projekt z 17 lipca 2013 r. – druk nr 1576). Uczestniczyli w nim przedstawiciele PIIB na czele z A. R. Dobruckim, prezesem KR PIIB, którzy w swoich wystąpieniach wyrazili opinię środowiska zawodowego odnośnie zaproponowanych zmian.

PKP Intercity podpisało kontrakt na modernizację 20 lokomotyw spalinowych

(www.pkpsa.pl)

Drugiego dnia Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, PKP Intercity podpisało umowę z Newag SA na modernizację 20 lokomotyw spalinowych typu SM42. Nowosądecka spółka za wykonanie zlecenia otrzyma ponad 76 mln zł. Część środków na realizację inwestycji, przewoźnik pozyska z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Modernizacja zwiększy moc lokomotyw do 800 – 1000 kW, a maksymalną prędkość do co najmniej 90 km/h.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak