Akcjonariusze Shella zgodzili się na przejęcie BG Group

27 stycznia 2016, 15:00 Alert

(Piotr Stępiński)

fot. Polskie LNG

Akcjonariusze brytyjsko-holenderskiego koncernu Shell stosunkiem głosów 83,1 do 16,9 procent przegłosowali zgodę na przejęcie BG Group.

Jak mówił w grudniu ubiegłego roku szef Shella Ben van Beurden po uzyskaniu zgody na przejęcie BG Group od chińskiego regulatora ,,Obecnie pozostało nam uzyskać poparcie akcjonariuszy obydwóch spółek aby zakończyć transakcję na początku 2016 „.

BG Group to jeden z największych producentów i handlarzy LNG. Shell zajmuje poważną pozycję w tym segmencie i według FT, jeśli transakcja doszłaby do skutku, to brytyjsko-holenderski koncern energetyczny zdominowałby światowy handel paliwem.

Komisja Europejska uważa, że wspomniany zakup nie doprowadzi do osiągnięcia przez Shell pozycji dominującej na rynku naftowo-gazowym. Spółka nie utrudni swoim konkurentom, którzy dostarczają skroplony gaz ziemny (LNG) do państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dostępu do mocy produkcyjnych LNG lub do infrastruktury transportowej oraz przetwórczej na Morzu Północnym.