Orlen uruchomił nową linię produkcyjną w czeskim zakładzie

13 czerwca 2024, 15:15 Alert

Grupa Orlen uruchomiła w swoim zakładzie Orlen Unipetrol w Litvinowie nową instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Kompleks w Turowie. Źródło: Polska Grupa Energetyczna
Kompleks w Turowie. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Inwestycja o wartości niemal 40 mln zł, pozwoli na produkcję około 3 tys. ton specjalistycznej mieszanki rocznie. Nowa instalacja umożliwi pełne pokrycie zapotrzebowania zakładu, zapewniając niezależność surowcową i poprawiając jakość produktów HDPE LITEN i PP MOSTEN. Grupa Orlen podkreśla, że projekt mieszanek bezpyłowych powstał we współpracy z Orlen Polymer Institute Brno. Technologia zapewnia wysoką jakość produktów, redukuje koszty, poprawia bezpieczeństwo pracy i ogranicza ilość odpadów.

W 2022 roku zakład w Litvinowie uzyskał certyfikację umożliwiającą produkcję petrochemiczną z użyciem uwodornionych olejów roślinnych, a obecnie trwają tam testy recyklingu chemicznego za pomocą pirolizy.

Orlen Unipetrol zajmuje się przetwórstwem ropy naftowej oraz produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw i produktów petrochemicznych, w tym tworzyw sztucznych i nawozów. Grupa Orlen posiada rafinerie i sieć stacji paliw w Polsce, Czechach, Litwie, Niemczech, Słowacji, Węgrzech i Austrii, planuje do 2030 roku zainwestować ponad 320 mld zł, w tym 38,6 mld zł w 2024 roku, z czego 27,9 mld zł na rozwój, a 6,2 mld zł na segment petrochemii.

Orlen / Mateusz Gibała

Orlen: Zapotrzebowanie na ropę może spaść o połowę do 2050 roku