Dania i NATO szykują uderzenie we flotę widmo Rosji na Bałtyku

18 czerwca 2024, 07:15 Alert

Minister spraw zagranicznych Danii ujawnił, że jego kraj zebrał sojuszników z NATO by opracować sposób na powstrzymanie floty widmo tankowców Rosji na Morzu Bałtyckim.

Tankowiec. Fot. Shutterstock
Tankowiec. Fot. Shutterstock

Dania nie ujawnia szczegółów, ale trwa tworzenie planu mającego uniemożliwić transport ropy z Rosji z naruszeniem sankcji zachodnich przez flotę widmo, czyli grupę tankowców pływających pod fałszywą banderą, między innymi przez Morze Bałtyckie. Te jednostki służą sprzedaży ropy Urals powyżej ceny maksymalnej narzuconej przez G7, Unię Europejską, Australię i Nową Zelandię w celu ograniczenia przychodów Kremla przy jednoczesnym utrzymaniu płynności na rynku.

Minister spraw zagranicznych Danii Anders Lokke Rasmussen ujawnił, że jego kraj zebrał grupę sojuszników z NATO w celu opracowania nowych sposobów na powstrzymanie floty widmo na Bałtyku. W przeszłości pojawiły się spekulacje medialne o możliwości blokowania kursów takiej floty przez Cieśniny Duńskie.

Szczyt G7 z 14 czerwca zakończył się deklaracją zacieśnienia sankcji wobec Rosji, w tym tych naftowych, a w niej pojawiła się wzmianka o flocie widmo. W grę wchodzi zatrzymywanie tankowców na wodach Danii. Rosjanie ślą około jednej trzeciej morskich dostaw ropy przez Cieśniny Duńskie.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Komisja uderzy we flotę widmo Rosji w ślad USA