Umowa na rozbudowę infrastruktury kolejowej do Elektrowni Ostrołęka C została podpisana

4 października 2019, 14:45 Alert

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wziął 4 października 2019 r. udział w podpisaniu umowy o kompleksową modernizację układu infrastruktury kolejowej i budowę bocznicy kolejowej w celu umożliwienia transportu elementów nowobudowanego bloku energetycznego oraz paliw produkcyjnych.

Fot. Ministerstwo Energii
Fot. Ministerstwo Energii

Umowa została podpisana między Elektrownią Ostrołęka sp. z o.o. a konsorcjum firm Torpol SA i Zakłady Automatyki „Kombud” SA. Prace potrwają 36 miesięcy, a ich koszt wyniesie niemal 179 mln zł netto.

– Podpisanie umowy na przebudowę infrastruktury kolejowej rozpoczyna realizację kolejnego, istotnego dla tej inwestycji zadania – powiedział minister Tchórzewski. Przypomniał również, że elektrownia Ostrołęka C będzie ostatnim zbudowanym w Polsce energetycznym blokiem węglowym, co zostało uzgodnione z Komisją Europejską, oraz podkreślił, że zastąpi ona o wiele mniej efektywne i bardziej szkodliwe dla środowiska bloki, które stopniowo będą odstawiane – Elektrownia ta w znacznym stopniu przyczyni się do stabilizacji krajowego systemu elektroenergetycznego i, co za tym idzie, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jestem też przekonany, że ta inwestycja w istotny sposób wpłynie na rozwój gospodarczy tak Ostrołęki, jak i całej północno-wschodniej Polski – dodał minister energii.

Prezes Zarządu Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. Jarosław Małkowski podkreślił, że planowane prace będą miały bardzo szeroki zakres. – W ramach umowy będą opracowane projekty wykonawcze oraz zrealizowane zostaną roboty budowlane, między innymi w zakresie modernizacji układu torowego wraz z przyległą infrastrukturą, budowy nastawni dysponującej, mostu kolejowego, mostu drogowego, dróg zakładowych, motowozowni i stacji paliw wraz z placami technologicznymi – powiedział. Prezes Małkowski zaznaczył również, że nie jest to jedyna inwestycja infrastrukturalna w Ostrołęce. – Nasza spółka wspomaga znaczącymi środkami finansowymi takie inwestycje w Ostrołęce, jak budowa mostu drogowego, modernizacje dróg w mieście. Ta infrastruktura służy także mieszkańcom – dodał.

Ministerstwo Energii

Kluza: Ostatni blok węglowy w Ostrołęce pomoże rozwijać OZE (ROZMOWA)