Gaz System świętuje pierwszy roczek Baltic Pipe

9 października 2023, 14:30 Alert

Pierwszego października 2023 roku minęła pierwsza rocznica od uruchomienia podmorskiego gazociągu Baltic Pipe, zaspokaja on ponad połowę zapotrzebowania naszego kraju.

Rury Baltic Pipe. Fot. Saipem.
Rury Baltic Pipe. Fot. Saipem.

Pierwszego października 2022 roku został uruchomiony gazociąg Baltic Pipe, biegnie on z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Zaspokaja on ponad 50 procent rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce.  Baltic Pipe mierzy 274 kilometrów i rozciąga się na dnie Bałtyku, podczas pierwszego roku działania z Danii do Polski przepłynęło ponad 5,5 mld m3 gazu.

Prawie przez pierwsze dwa miesiące, od pierwszego października do trzydziestego listopada 2022 roku, przepustowość wynosiła 2 mld m3 na rok, było to podyktowane względami technicznymi. Gaz-System wraz z duńskim partnerem uruchomił 30 listopada 2022 roku pełną przepustowość w wysokości 10 mld m3 rocznie.

Pierwszy rok eksploatacji skupiał się na przygotowaniu i przeprowadzeniu inspekcji zewnętrznych, m.in. badań środowiskowych oraz inspekcji wewnętrznej. Działania te miały na celu spełnić wymagania stawiane przez rząd Polski, Danii oraz Szwecji. Wyniki tych badań posłużą do przeprowadzenia analiz i przygotowania raportu dotyczącego integralności gazociągu podmorskiego.

Gaz System / Marcin Karwowski

https://biznesalert.pl/jakobik-energetyku-pilnuj-baltyku-bo-jest-wciaz-na-celowniku/