Azoty walczą dalej o finansowanie

24 czerwca 2024, 11:45 Alert

Grupa Azoty poinformowała, że realizuje harmonogram działań uzgodniony z instytucjami finansującymi. Docelowo chce wypracować z nimi długoterminowy plan finansowania.

Kask z logiem Grupy Azoty. Fot. BiznesAlert.pl
Kask z logiem Grupy Azoty. Fot. BiznesAlert.pl

Grupa Azoty rozpoczęła kolejny etap uzgodnień z instytucjami finansującymi. Podjęła uchwały, która zakładają ustalenie zakresu zabezpieczeń na jej wybranych aktywach.

– W związku z porozumieniem ze stronami finansującymi, o którym była mowa w raporcie bieżącym nr 10/2024, zarząd Grupy Azoty 21 czerwca 2024 roku zdecydował o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w celu wyrażenia zgody m.in. na ustalenie podstawowego zakresu rozważanych zabezpieczeń na aktywach Grupy Azoty, pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej. Analogiczne uchwały zostały podjęte przez zarządy Grupy Azoty Puławy, Grupy Azoty Police i Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Tym samym Grupa realizuje harmonogram działań ustalony z instytucjami finansowymi i równolegle prowadzi rozmowy z instytucjami w celu wypracowania długoterminowego porozumienia – czytamy w komunikacie Grupy Azoty.

Azoty podkreślają, że jest to kolejny ważny etap w realizacji uzgodnień pomiędzy Grupą Azoty a instytucjami finansującymi. – Obecnie obowiązujące porozumienie z maja 2024 roku zostało podpisane na dwa miesiące, do 30 lipca 2024 roku. Porozumienie pozwala nam wypracowywać konkretne rozwiązania i propozycje odpowiadające na wymagania instytucji finansowych. Docelowo dążymy do uzgodnienia długoterminowego planu finansowania i w tym kierunku prowadzone są rozmowy z instytucjami finansowymi – mówi wiceprezes Andrzej Skolmowski.

Grupa Azoty to jeden z największych producentów nawozów w Europie. Plasuje się na drugiej pozycji w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest również obecna na rynkach produktów takich jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Grupa Azoty / Jędrzej Stachura

Orlen widzi plusy fuzji Anwilu z Azotami