Grupa Azoty zainwestuje w fotowoltaikę

13 sierpnia 2019, 14:45 Alert

Jak czytamy na portalu Gramwzielone.pl, pod koniec ubiegłego tygodnia Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. podpisała list intencyjny o współpracy z firmą Enea Elektrownia Połaniec w sprawie budowy elektrowni fotowoltaicznej na terenach poprzemysłowych. W planach jest także budowa jeszcze większej elektrowni fotowoltaicznej we współpracy z PGE.

Inwestycja w fotowoltaikę

Elektrownia fotowoltaiczna, która zostanie zrealizowana we współpracy ze spółką Enea Elektrownia Połaniec SA, ma osiągnąć moc 3 MW.

Projekt zostanie zrealizowany na zdegradowanych przemysłowo terenach, które należą do „Siarkopolu”.

Wcześniej, w maju br., Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” podpisały list intencyjny w zakresie budowy innej farmy fotowoltaicznej przez spółkę PGE Energia Odnawialna.

Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji szacowanej na 4,97 GWh powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych Grupy Azoty Siarkopol w świętokrzyskim Osieku.

Według planów elektrownia składająca się z ok. 16 tys. modułów fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 r.

Według PGE będzie to pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna zbudowana na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego, zrealizowana poza publicznym systemem wsparcia.

Planowany model biznesowy zakłada sprzedaż energii na ustalonych z góry warunkach na wiele lat w ramach tzw. umowy corporate Power Purchase Agreement.

– Dzięki umowie corporate PPA umożliwiającej dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od Grupy PGE, Grupa Azoty Siarkopol uzyska dostęp do czystej i ekologicznej energii na bardzo korzystnych warunkach – zapewnił Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Gramwzielone.pl

Panele słoneczne idą na rekord. Ich moc wzrosła o blisko 150 procent