Jakub Kumoch będzie ambasadorem w Chinach

26 maja 2023, 08:00 Alert

Były szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zostanie ambasadorem RP w Chinach – napisał portal i.pl. Informacja została potwierdzona w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Kancelarii Prezydenta RP.

– Kumoch od wielu miesięcy był dogadany z prezydentem Andrzejem Dudą, który chce mieć w Chinach swojego człowieka, ze względu na swoje relacje z Xi (Jinpingiem). (…) Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależało na jak szybszym procedowaniu sprawy, ale nałożył się na nią spór o obsadę placówki w jednym z krajów i wstrzymane było wiele wyjazdów – mówi rozmówca i.pl.

Portal przypomina, że o tym, że Polska wyśle niedługo do Chin swojego ambasadora, mówił w expose wygłoszonym w Sejmie 13 kwietnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

– Przywiązujemy dużą wagę do rozwijania relacji z pozostałymi państwami Grupy BRICS. Planujemy dokonać wkrótce wysokiej rangi nominacji ambasadorskich do dwóch państw tej Grupy dla podkreślenia ich znaczenia w naszej polityce – mówił wówczas szef MSZ.

Podkreślał, iż Polska docenia wagę stosunków z Chinami – jednym z najpotężniejszych państw świata, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński