JSW jest spokojna o wydobycie i sprzedaż węgla

22 listopada 2019, 12:30 Alert

Jastrzębska Spółka Węglowa chce redukować poziom zapasów węgla. Zapewnia, że nie grozi to przerwami w wydobyciu surowca.

Konferencja wynikowa JSW III kw. 2019. Fot.: Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Konferencja wynikowa JSW III kw. 2019. Fot.: Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Droga do redukcji

– W czwartym kwartale 2019 roku zakładamy dalszy wzrost wydobycia. Przypomnę, że po pierwszym półroczu spadek wydobycia wyniósł blisko 11 procent. Teraz jest to zaledwie 3,8 procent. Jeszcze niedawno mieliśmy dwie ściany wydobywcze. Dzisiaj dysponujemy 25 ścianami. Wkrótce oddamy jeszcze dwie. Jedną w kopalni Pniówek i drugą na ruchu Knurów – powiedział Tomasz Śledź, wiceprezes ds. technicznych JSW.

Odnosząc się do rosnących zapasów węgla podkreślił, że spółka chce dążyć do ich redukcji. – W czwartym kwartale zapasy węgla wzrosły o ok. 500 tys. ton do 1,584 mln ton. Chcę uspokoić, nasze maksymalne możliwości magazynowe wynoszą 2,4 mln ton, czyli jeszcze mamy ok. 800 tys. ton zapasu. Nie chce powiedzieć, że chcemy wykorzystać pełną ich zdolność. Obecnie nadal utrzymujemy poziom zapasów na poziomie – 1,5 mln ton. Produkcja jest sprzedawana na bieżąco. Chcemy aby zapasy spadły do ok. miliona ton – dodał.

Zaznaczył, że spółka podtrzymuje wcześniejsze cele wydobywcze na 2019 rok, czyli 15,5 mln ton. – Poziom wydobycia będzie porównywalny do tego, który zakładaliśmy, czyli nieco ponad 15 mln ton. Przypominam, że prowadzimy prace modernizacyjne w kopalni Budryk. Jest to trudna modernizacja, ponieważ jest prowadzona na ruchu kopalni. Aby przyspieszyć musieliśmy wstrzymać wydobycie. To się nam opłaci. Chcemy mieć węgiel jak najlepszej jakości – powiedział wiceprezes Śledź.

W trzecim kwartale sprzedaż węgla JSW spadła o 11,5 procent do 6,9 mln, z czego 4,4 mln ton to węgiel koksowy i 2,5 mln ton węgiel energetyczny. Spadła również sprzedaż koksu – o 7,7 procent do 2,4 mln ton.

W trzecim kwartale kopalnie JSW zwiększyły wolumeny wydobycia węgla, zarówno w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, jak i do drugiego kwartału bieżącego roku. Jednak łącznie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku wydobycie i sprzedaż są mniejsze niż w ciągu dziewięciu miesięcy zeszłego roku. Od początku tego roku do końca września JSW wydobyła łącznie 10,9 mln ton węgla, czyli o 0,4 mln ton mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Trend spadkowy był widoczny również w odniesieniu do węgla koksowego, którego produkcja wyniosła 7,6 mln ton, czyli o 0,5 mln mniej niż w tym samym czasie w 2018 roku. W przypadku węgla energetycznego JSW zanotowała wzrost produkcji z 3,2 do 3,3 mln ton. Wcześniej spółka zapowiedziała, że w 2019 roku chce wydobyć 15,5 mln ton węgla.

Piotr Stępiński

JSW: Wygaszenie pieca w krakowskiej hucie nie wpłynie na sprzedaż koksu