Polska i Korea Południowa podpisały konsorcjum w sprawie produkcji czołgów

10 lipca 2024, 12:30 Alert

Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem podpisały umowę tworząc konsorcjum. Będą wspólnie produkować czołgi K2PL.

Czołg K2. Źródło: Hyundai-Rotem

Dziewiątego lipca doszło do podpisania umowy konsorcjum pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, a Hyundai Rotem Company, producentem czołgu K2. W imieniu polskiej grupy wystąpił jej prezes Krzysztof Trofiniak, a koreańską spółkę reprezentował Yong-Bae Lee, prezes Hyundai Rotem. Wśród obecnych byli Marcin Kulasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i Hoonmin Lim, ambasador Korei Południowej w Polsce.

Wiceminister Kulasek zapewnił o wsparciu swojego resortu przy pozyskaniu technologii wojskowej od partnerów zagranicznych i rozbudowie polskiego potencjału przemysłowego. Stwierdził również, że otwarcie produkcji czołgów K2 w Polsce zwiększy bezpieczeństwo Korei Południowej i sprawi, że pozyska sprawdzonego partnera i sojusznika.

– Jestem przekonany, że zarząd PGZ stawi czoła trudnościom i wyzwaniom związanym z rozpoczęciem produkcji czołgu K2 w Polsce oraz, że ta produkcja rozpocznie się możliwie jak najszybciej i będzie oparta na wykorzystaniu polskich komponentów – powiedział Marcin Kulasek.

Czołg K2, razem z czołgami Abrams, zostały zakupione w ramach modernizacji polskich Sił Zbrojnych, oraz zastąpienia przekazanych Ukrainie czołgów. Wersja K2PL, ma zawierać w sobie częściowo polską technologię.

Ministerstwo aktywów państwowych / Marcin Karwowski

Oficer 1. Brygady Pancernej: Kluczem do skutecznego użycia Abramsów jest załoga (ROZMOWA)