Karpiński: Pierwszy wniosek w sprawie PGZ jest już w UOKiK

24 lutego 2014, 12:25 Bezpieczeństwo

To kolejny krok w stronę konsolidacji branży obronnej. Dzięki niej powstaje silny podmiot, który z sukcesem ma konkurować na zagranicznych rynkach zbrojeniowych.

Do UOKiK trafił wniosek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej o zamiarze koncentracji polegającej na przejęciu przez PGZ bezpośredniej kontroli nad 12 spółkami z sektora obronnego. Chodzi o nadzorowaną przez MSP Hutę Stalowa Wola i nadzorowane przez MON: WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu. Urząd ma dwa miesiące na wydanie decyzji.

Zgodę na włączenie do PGZ 11 WPRP i HSW wyraziła wcześniej Rada Ministrów.

Natomiast 20 lutego Komitet Rady Ministrów przyjął i rekomendował Radzie Ministrów wniosek ministra skarbu o zgodę na wniesienie do PGZ akcji kolejnej spółki – Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.

– Budowę Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcemy zakończyć w tym roku. Pierwszy etap planujemy zamknąć do 30 czerwca, a drugi do końca grudnia. Na razie koncentrujemy się na ustrukturyzowaniu tego projektu – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W dalszej kolejności strukturę PGZ zasilić mają m.in. akcje i udziały spółek nadzorowanych przez ARP i skupionych w grupie PHO. W sumie ok. 30 podmiotów.

Dzięki konsolidacji powstanie silna grupa z przychodami sięgającymi 5 mld zł. Pozwoli również utrzymać i stworzyć nowe miejsca zatrudnienia bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób.

Spółki skupione w PGZ będą mogły wspólnie realizować zamówienia dla MON oraz aktywnie uczestniczyć w procesie modernizacji polskiej armii. W ciągu najbliższej dekady na ten cel trafi 130 mld zł.

Strategię konsolidacji w ramach PGZ opracowało Ministerstwo Skarbu Państwa. PGZ została zarejestrowana w KRS 5 grudnia 2013 r.