Leszczyński: Petrochemia PKN Orlen idzie w stronę specjalizacji produktów

5 czerwca 2019, 12:15 Chemia
Zbigniew Leszczyński na Kongresie Polska Chemia. Fot. BiznesAlert.pl
Zbigniew Leszczyński na Kongresie Polska Chemia. Fot. BiznesAlert.pl

– Przyszłością chemii i petrochemii będzie specjalizacja wysokomarżowych produktów dostosowanych do potrzeb klienta. Inwestycje w rozwój petrochemii warte 8 mld złotych to odpowiedź na te wyzwania – powiedział członek zarządu PKN Orlen Zbigniew Leszczyński podczas Kongresu Polska Chemia 2019. Portal BiznesAlert.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

– Przyszłością petrochemii będą produkty dostoswane do potrzeb klienta, często specjalistyczne. Stąd też programu rozwoju petrochemii wart 8 mld złotych, czy centrum badawczo–rozwojowe. Innym kierunkiem poza specjalizacją produktową to także digitalizacja – powiedział przedstawiciel PKN Orlen.

W zakresie rafinerii są to biokomponenty do produkcji petrochemicznej. – Wciąż nie dysponujemy produktami, dzięki którym możemy rywalizować na świecie. Liczymy, że nasze centrum naukowe pozwoli nam uzyskiwać patenty i wytwarzać produkty wysokomarżowe – powiedział Leszczyński.

Podkreślił także, że Orlen dostrzega trendy ekologiczne i podąża w ich stronę, czego przykładem jest instalacja wytwarzająca zielony glikol w spółce Orlen Południe, a także morskie farmy wiatrowe, co może pomóc przy produkcji wodoru.

Leszczyński dodał, że w segmencie chemii będzie dominować produkcja polimerów, które będą nas otaczać, a na potrzeby produkcji chemii Orlen kończy modernizację w Możejkach i linii produkcyjnej polimerów w czeskim Unipetrolu.