Leszczyński: Petrochemia PKN Orlen idzie w stronę specjalizacji produktów

5 czerwca 2019, 12:15 Chemia

– Przyszłością chemii i petrochemii będzie specjalizacja wysokomarżowych produktów dostosowanych do potrzeb klienta. Inwestycje w rozwój petrochemii warte 8 mld złotych to odpowiedź na te wyzwania – powiedział członek zarządu PKN Orlen Zbigniew Leszczyński podczas Kongresu Polska Chemia 2019. Portal BiznesAlert.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Zbigniew Leszczyński na Kongresie Polska Chemia. Fot. BiznesAlert.pl
Zbigniew Leszczyński na Kongresie Polska Chemia. Fot. BiznesAlert.pl

– Przyszłością petrochemii będą produkty dostoswane do potrzeb klienta, często specjalistyczne. Stąd też programu rozwoju petrochemii wart 8 mld złotych, czy centrum badawczo–rozwojowe. Innym kierunkiem poza specjalizacją produktową to także digitalizacja – powiedział przedstawiciel PKN Orlen.

W zakresie rafinerii są to biokomponenty do produkcji petrochemicznej. – Wciąż nie dysponujemy produktami, dzięki którym możemy rywalizować na świecie. Liczymy, że nasze centrum naukowe pozwoli nam uzyskiwać patenty i wytwarzać produkty wysokomarżowe – powiedział Leszczyński.

Podkreślił także, że Orlen dostrzega trendy ekologiczne i podąża w ich stronę, czego przykładem jest instalacja wytwarzająca zielony glikol w spółce Orlen Południe, a także morskie farmy wiatrowe, co może pomóc przy produkcji wodoru.

Leszczyński dodał, że w segmencie chemii będzie dominować produkcja polimerów, które będą nas otaczać, a na potrzeby produkcji chemii Orlen kończy modernizację w Możejkach i linii produkcyjnej polimerów w czeskim Unipetrolu.