Macierewicz: Polska może uzyskać dostęp do Patriotów w 2019 roku

28 listopada 2017, 09:30 Alert

– Z rozmów przeprowadzonych w Waszyngtonie wynika, że system rakiet Patriot mógłby być dostępny dla Polski od 2019 roku – mówił w poniedziałek w radiowych „Sygnałach dnia” minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej,
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON w „Sygnałach Dnia”

Szef MON był pytany, kiedy system rakiet Patriot, który Amerykanie chcą nam sprzedać, „zacznie strzec Polski”. – Trwają w tej sprawie ostatnie, nawet nie negocjacje, tylko decyzje ze strony MON, które z licencji, które z propozycji amerykańskich zostaną uwzględnione przez Polskę – mówił minister Antoni Macierewicz.

Szef MON dodał, że z rozmów przeprowadzonych w Waszyngtonie półtora miesiąca temu wynikało, że – pełna konfiguracja, którą oni zaproponowali, byłaby dostępna od 2019 roku.

– Równocześnie kończymy rozmowy z polskimi firmami, dotyczące tarczy antyrakietowej bliskiego zasięgu o kryptonimie Narew. Ona będzie gotowa 24 miesiące od podpisania umowy, czyli w bardzo podobnym terminie – zaznaczył szef MON.

Patrioty „jednymi z najlepszych rakiet na świecie”

Minister zastrzegł, że – w tej dziedzinie nie ma idealnych rozwiązań, zarówno tarcza jak i miecz są przez obie strony doskonalone. Rosjanie mają bardzo dobry system atakująco-rakietowy i rzeczywiście bardzo groźny. Wydaje się, że system Patriot jest najskuteczniejszym ze znanych na świecie systemów, zwalczających tego typu rakiety, ale nigdy nie można powiedzieć, że mamy absolutne bezpieczeństwo. My będziemy mieli najlepsze z tych, jakie istnieją na świecie – podkreślił minister.

Podczas audycji w „Sygnałach Dnia” minister obrony narodowej odniósł się także do postępowania SKW wobec gen. J.Kraszewskiego. – Niezależnie od wypowiedzi pana prezydenta można powiedzieć, że im bardziej dana osoba jest istotna, im bardziej jest zaufana dla decydenta, tym istotniejsze jest, by nie było wobec niej żadnej wątpliwości – powiedział minister Antoni Macierewicz. Jak dodał, – wpływ takiej osoby na podejmowanie decyzji jest olbrzymi, w związku z tym nie może być żadnych wątpliwości, co do kwestii, które związane są z bezpieczeństwem państwa.

Ministerstwo Obrony Narodowej