Wszystko

Kurtyka: “Reguły katowickie” z COP24 będą punktem odniesienia na dekady

Fot.: Ministerstwo Energii, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka

W przeddzień szczytu klimatycznego w Katowicach odbywają się rozmowy przygotowawcze zorganizowane w Krakowie. Polska liczy na to, że reguły wypracowane na COP24 będą punktem odniesienia dla polityki klimatycznej na nadchodzące dekady.

– Konferencja PRECOP 24 to około 40 rzędowych delegacji z całego świata. Przyjechały one do Krakowa na 3 dni dyskusji, które pozwalają nam lepiej zrozumieć jakie są wyzwania negocjacyjne, w jaki sposób moglibyśmy myśleć o rozwiązaniach przed Katowicami – powiedział Michał Kurtyka, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska oraz przewodniczący szczytu COP24, który odbędzie się w grudniu w stolicy Śląska.

– W Katowicach będziemy budować kompromis wokół Porozumienia Paryskiego – mówił w czasie briefingu prasowego na PreCop24 w Krakowie. – Polska prezydencja, jako odpowiedzialna za zbliżenie stanowisk i współpracę stron, na miesiąc przed właściwym szczytem klimatycznym zaprosiła reprezentantów z całego świata – kontynuował Kurtyka. – Osiągnęliśmy to, że strony zbliżyły się w wielu kwestiach do porozumienia – dodał.

Spotkanie w Krakowie trwające od niedzieli ma zdaniem ministra doprowadzić do zbliżenia stanowisk poszczególnych graczy przed COP24. – Chciałbym żeby dialog mógł być przeniesiony dalej na pracę w Katowicach, ale mamy bardzo dużo przed sobą bardzo trudnej, bardzo technicznej pracy – dodał.

COP24 w Katowicach rozpocznie się w grudniu.  Spotkanie w Krakowie to zdaniem organizatorów sukces logistyczny i organizacyjny. Pozwolił delegatom poznać Polskę i styl pracy. Michał Kurtyka mówił, że jest to również możliwość pokazania Polski przez pryzmat „pięknego miasta jakim jest Kraków z całym swoim dziedzictwem kulturowym, intelektualnym, urbanistycznym”. Zdaniem Kurtyki to miejsce przyczyniło się do postępu w rozmowach.

Niedziela na PreCOP24 była poświęcona organizacjom pozarządowym, w poniedziałek odbyło się spotkanie poświęcone biznesowi. Wtorek i środa to dni polityczne. W trakcie COP obowiązuje zasada jednomyślności. – Będziemy poszukiwać konsensusu a to jest proces, który wymaga niesłychanie dużo z naszej strony.  Chcielibyśmy stworzyć warunki w których wszystkie strony mogą przyjąć to co chcielibyśmy nazywać „regułami katowickimi” – mówił Kurtyka. Zgodnie z wizją ministra będą to reguły zarządzania polityką klimatyczną na świecie na nadchodzące dziesięciolecia. Podkreślił on rolę miast uczestniczących w dialogu, które są istotne szczególnie w kontekście wyłamywania się USA z porozumień klimatycznych.

Michał Kurtyka uważa za cenne rozmowy na PRE-COP 24 z udziałem biznesu. – To, w jaki sposób przedsiębiorstwa będą podchodzić do wyzwań związanych z polityką klimatyczną, a także koncentracja na wykorzystaniu szans, które wiążą się z zielonymi technologiami, z zielonym wzrostem to obszar, który zaczyna dostrzegać cały świat. To, że pojawiają się technologie, które są ekonomicznie uzasadnione, dostępne – mówił Kurtyka. Zdradził, że jego zdaniem rozwiązaniem problemu powietrza złej jakości dla miast przyszłości będzie elektromobilność.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X